Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Mariuszem Olbromskim

Fot. MBP Lubaczów

27 czerwca, w ramach obchodów Dni Lubaczowa odbyło się spotkanie autorskie z Mariuszem Olbromskim – polonistą, filologiem klasycznym, muzealnikiem, autorem książek o Kresach: „Dwie podróże”, „Niepojęte, niewysłowione”, „W poszukiwaniu zagubionych miejsc”, „Poemat jednej nocy”, „Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy”, „Róża i Kamień” oraz albumu będącego zarazem zarysem historii literatury „ Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach południowych dawnej Rzeczypospolitej”.

Podczas spotkania w MBP Mariusz Olbromski opowiadał o swoich podróżach na Ukrainę w trakcie których szukał śladów literatury polskiej nie tylko w takich miejscowościach jak Lwów czy Krzemieniec – miasto Juliusza Słowackiego, ale również Berdyczów, gdzie powstało Muzeum Józefa Conrada-Korzeniowskiego, Żurawno, w którym urodził się Mikołaj Rej, jak też Drohobycz – rodzinne miasto Brunona Schulza. Wspomnienia z tych podróży połączone zostały z prezentacją albumu pt. „ Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach południowych dawnej Rzeczypospolitej”.

Autor podkreślał swoje przywiązanie do Lubaczowa: „Zawsze byłem dumny, że , jestem Lubaczowianinem, Mojemu Miastu zawdzięczam te skrzydła, którymi pofrunąłem też na Kresy”. Mówił także o książce nad którą aktualnie pracuje – publikacji poświęconej wizycie Jana Pawła II w Lubaczowie.

Pod koniec spotkania mogliśmy zapoznać się z poezją Mariusza Olbromskiego. Wysłuchaliśmy jego wierszy w interpretacji księdza Józefa Dudka.