English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Dyskusyjny Klub Książki, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Marcinem Wilkiem

103

W środę 24 listopada gościem MBP w Lubaczowie był Marcin Wilk – dziennikarz, pisarz, kurator wielu związanych z literaturą wydarzeń. Autor dwóch książek biograficznych: „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019), „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939”.

Z autorem rozmawialiśmy o bohaterkach jego książek, a dokładnie o dwóch kobietach, ikonach polskiej sceny muzycznej i rozrywkowej – Annie Jantar i Irenie Kwiatkowskiej. Artystki zapisały się w sercach i pamięci Polaków, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i fonograficzny, dzięki któremu nadal są obecne i odkrywane przez nowe pokolenia. Swój wkład w popularyzowanie i przybliżanie szerokiemu gronu odbiorców tych właśnie postaci ma również Marcin Wilk, którego biografie są intymnym, osobistym portretem artystek. Ukazują ich nieznane, prywatne oblicze oraz są źródłem wielu anegdot i historii z ich życia. Autor jako pierwszy dotarł do niepublikowanych dotąd pamiętników, dokumentów oraz fotografii artystek. Opowiedział, jak wyglądała praca nad książkami, gdzie szukał informacji oraz jak zdobywał zaufanie swoich rozmówców. Podczas spotkania autor zdradził, jak mierzył się z życiorysami bohaterek i jak udało mu się zachować równowagę w ukazaniu wielkich, uwielbianych i cenionych artystek, a także najprawdziwszych kobiet z ich wadami i zaletami.

Spotkanie z Marcinem Wilkiem odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki finansowanego przez Instytut Książki w ramach współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.