Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim

ks. Adam Boniecki - Spotkanie autorskie w MBP Lubaczów / Fot. MBP Lubaczów

Ks. Adam Edward Boniecki ur. 25 lipca 1934 w Warszawie. W latach 1993–2000 był generałem zakonu marianów, w latach 1999–2011 redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”.

Spotkanie z ks. Bonieckim odbyło się 8 maja. Nasz gość poruszył wiele tematów dotyczących życia we współczesnym świecie. Mówił o społeczeństwie „sieci” i nowych mediach, o naszych świętach narodowych w kontekście świąt religijnych, o dialogu i wzajemnym szacunku jako elementach niezbędnych w kontaktach międzyludzkich. Wspominał spotkania z Janem Pawłem II. Wiele uwagi poświęcił swojej pracy w „Tygodniku Powszechnym”. Przypomniał o trudnych dla redakcji czasach cenzury, o kłopotach finansowych, o czytelnikach tego czasopisma i tematach jakie są w nim poruszane.

Publiczność aktywnie uczestniczyła w spotkaniu zadając księdzu pytania i dzieląc się z nim refleksjami.  Pod koniec ksiądz podpisywał swoje książki, które można było zakupić w bibliotece.

W naszej kronice napisał „Rozmawialiśmy o ważnych sprawach  trochę strasznych, trochę śmiesznych. Dobry był ten wieczór, niestety tylko 2 godziny, a rozkręcam się w trzeciej – więc czekam”. My także liczymy na kolejne spotkanie.

Ks. Adam Boniecki jest autorem niezliczonej ilości artykułów oraz wielu książek. Dwie ostatnio wydane to:

• „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, Znak, Kraków, 2011- książka będąca reakcją na nakaz milczenia, jaki dotknął księdza, znajdzie się w niej wybór tekstów, które zamieszczane są na drugiej stronie „Tygodnika Powszechnego”.
  • „Dookoła świata”, Tygodnik Powszechny, Biblioteka Tygodnika Powszechnego, Kraków, 2012 – zbiór reportaży (min z Brazylii, Alaski, Kazachstanu, Kamerunu, Polski i z Włoch) publikowanych na łamach “Tygodnika Powszechnego” od 1994 roku – z unikatowymi fotografiami Autora.

Publikacje te znajdują się w zbiorach naszej biblioteki, podobnie jak „Tygodnik Powszechny” prenumerowany i archiwizowany od 1990 r.