English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych, Minione wydarzenia

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim

79

Zapraszamy wszystkich serdecznie na spotkanie z Wojciechem Jagielskim, które odbędzie się 16 listopada o godzinie 17:00 w Czytelni Dla Dorosłych naszej Biblioteki.

Dziennikarz, reportażysta. Początkowo dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, przez lata był związany z „Gazetą Wyborczą”. Wybitny znawca problematyki Afryki oraz Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu. Relacjonował najważniejsze wydarzenia polityczne przełomu wieków na całym świecie.

Debiutował książką Dobre miejsce do umierania(1994) o Zakaukaziu i Kaukazie, potem wydał Modlitwę o deszcz (2002) poświęconą Afganistanowi, która uzyskała nominację do Nagrody NIKE 2003, oraz Wieże z kamienia (2004) o Czeczenii. Jagielskiego interesują przewlekłe konflikty, w których sprzeczne racje rozmaitych stron splątują się w gordyjski węzeł, dlatego pisze o małych kaukaskich narodach, które od momentu rozpadu ZSRR nieomal bezustannie walczą między sobą, czy o Afganistanie.

Reportażysta nie koncentruje się jednak na politycznych analizach, danych i suchych faktach. Zajmują go przede wszystkim ludzie, których wciąga kołowrót nienawiści i zemsty, zarówno przywódcy krajów czy narodów, jak i zwykli ludzie, których zazwyczaj najmocniej dotykają wojenne zawieruchy. Poprzez ich historie stara się przybliżyć polityczno-społeczne realia opisywanych miejsc, nie szczędząc przy tym szczegółów, dzięki którym czytelnik może dobrze poznać specyfikę życia w Czeczenii czy Afganistanie.

Jagielski w swoich książkach mnoży punkty widzenia, zestawia opinie ludzi stojących po różnych stronach konfliktów. Nie stara się na siłę porządkować zebranych materiałów, zamykać ich w publicystycznych, prostych formułkach, zdając sobie doskonale sprawę, że dotyka problemów na dobrą sprawę nierozwiązywalnych. Jest wytrawnym obserwatorem, który dba o to, żeby czytelnicy dowiedzieli się, jak naprawdę wygląda życie w miejscach, które znamy jedynie z telewizyjnych newsów, ukazujących najczęściej jedynie „okropności wojny”.

Klasyk światowego reportażu, Ryszard Kapuściński, stwierdził: „Pisarstwo Jagielskiego to świetna kontynuacja, doskonałe rozwinięcie i wzbogacenie wszystkiego, co najlepsze w polskim i europejskim reportażu”.Instytutksiazki.pl

 

fot. Rafał Oleksiewicz

fot. Rafał Oleksiewicz

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.