Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie promujące „Przewodnik. Ścieżkami przodków. Powiat Lubaczowski”

Chrystyna Dubnycka, Roman Strechaluk i Stanisław Kłosowski to autorzy przewodnika po ziemi lubaczowskiej, który napisany został w języku ukraińskim. W tłumaczeniu na język polski, nosi on tytuł: „Przewodnik. Ścieżkami przodków. Powiat Lubaczowski”. 2 marca 2020 r. przybyli do MBP na spotkanie autorskie skierowane do pochodzących z Ukrainy uczniów Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół w Lubaczowie.

W przewodniku opisane są najważniejsze zabytki kultury ukraińskiej, które znajdują się na terenie naszego powiatu. Są to głównie cerkwie, cerkwiska i cmentarze świadczące o wielokulturowości naszego terenu i o powiązanych losach naszych przodków, którzy kiedyś żyli wspólnie, ale w wyniku deportacji musieli opuścić rodzinne miejscowości. Autorzy prezentując wybrane obiekty ukraińskiego dziedzictwa architektonicznego posłużyli się nie tylko ich opisem, ale także wieloma fotografiami, także takimi, które przedstawiają zabytki „z lotu ptaka”.

Podczas spotkania autorzy opowiadali o swej pracy nad publikacją, o tym kto im pomagał, w jaki sposób zdobywali informacje, jak długo realizowali cały projekt, co sprawiało im największą trudność. Swoje wystąpienie wzbogacili prezentacją zdjęć i filmem dotyczącym ich pobytu w powiecie lubaczowskim. Dużo uwagi poświęcili kamieniarce bruśnieńskiej, cerkwi w Nowym Bruśnie i cmentarzowi w Starym Bruśnie, ponieważ przodkowie jednego z autorów przewodnika pochodzili właśnie z tych miejscowości.

Na zakończenie spotkania rozdane zostały darmowe egzemplarze przewodnika i pliki fotografii prezentujące wybrane zabytki wtopione w krajobraz lubaczowszczyzny.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *