English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Istvanem Kovacsem

W niedzielny wieczór (11 czerwca) w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z prof. Istvánem Kovácsem, węgierskim dyplomatą, historykiem, pisarzem, poetą i tłumaczem literatury polskiej.

Podczas spotkania autor promował swoje dwie najnowsze publikacje. Pierwsza z nich to książka pt. „Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem” wydana przez Muzeum Historii Polski. Jest to zbiór szkiców napisanych z myślą o Węgrach. Przedstawiają one przełomowe wydarzenia XX-wiecznych dziejów Polski z punktu widzenia węgierskiego historyka. Podtytuł tomu, „Piłsudski – Katyń – Solidarność” wskazuje tematykę i główne wątki narracji.

Druga prezentowana publikacja to słownik biograficzny polskich uczestników węgierskiej Wiosny Ludów pt. „Honwedzi, emisariusze, legioniści” wydany przez Polską Akademię Umiejętności. Leksykon poświęcony jest wszystkim zidentyfikowanym polskim uczestnikom węgierskich walk wolnościowych w latach 1848–1849. Zawiera 3415 biogramów uporządkowanych w kolejności alfabetycznej. Materiałem źródłowym dla autora były dane pochodzące z dokumentów urzędowych, rejestrów wojskowych i policyjnych, jak też informacje ze świadectw, z pamiętników, wspomnień, autobiografii.

W trakcie spotkania podkreślano niezwykłe relacje łączące Polskę i Węgry oraz Istvana Kovaca z Polską i z Lubaczowem. Autor dał temu wyraz wpisując do kroniki MBP:

Cztery lata temu byłem w Lubaczowie ostatni raz. Tak mi się wydaje jakby to wczoraj było. To znaczy, że w sercu i w myślach zawsze jestem w tym mieście i z jego mieszkańcami. Dzisiejszy wieczór także jest dowodem fenomenu jakim jest przyjaźń polsko-węgierska, o którą musimy dbać, którą codziennie mamy budować”.

Uczestnicy spotkania mogli nabyć i uzyskać dedykację autora nie tylko na promowanych publikacjach, ale również drugim wydaniu książki pt. „Lustro dzieciństwa”, która jest autobiografią stanowiącą zapis dzieciństwa z historycznymi perypetiami węgierskich rodzin w tle. Jej bohaterowie, dorastający chłopcy, dostają twardą lekcję życia w kraju, próbującym otrząsnąć się z wojennej traumy i rządów wielbicieli Stalina. Spotykamy tu stalinowskich komunistów, zwolenników admirała Horthy’ego czy strzałokrzyżowców Ferenca Szalásiego. Książka kończy się na 1956 roku i tragicznej klęsce powstania węgierskiego. Jej adaptacją jest film pt. „Chłopcy z Budakeszi.”

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.