Czytelnia dla Dorosłych

Spotkania kresowe w ramach Festiwalu “Bogu i Ojczyźnie”

W piątek (18.10.2019) w ramach XIX edycji Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kard. Władysława Rubina w naszej bibliotece odbyły się dwa spotkania w trakcie których wyemitowano fragmenty filmu w reż Lusi Ogińskiej pt. „Pieśń o wypędzonych”.

Lusia Ogińska jest poetką, publicystką, dramatopisarką i malarką wywodzącą się z Zamościa. Bardzo bliskie są jej tematy związane z historią Kresów. Wyreżyserowany przez nią film pt. „Pieśń o wypędzonych” powstał w siedemdziesiątą rocznicę martyrologii Dzieci Zamojszczyzny. Autorka oddaje w nim cześć tysiącom wysiedlonych, pomordowanych i poddanych eksterminacji mieszkańców Ziemi Zamojskiej, a przede wszystkim dzieciom. Jest to wzruszający dokument, w którym przeplatana jest poezja Lusi Ogińskiej i wspomnienia osób, które przeżyły tamte wydarzenia.

Gościem naszej Biblioteki uczestniczącym w dwóch spotkaniach (pierwszym o godz. 10:00 dla młodzieży, oraz drugim o godz. 17:00) był Pan Bolesławem Szymanik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny. Opowiadał o kulisach powstawania filmu i o polityce faszystów niemieckich wobec ludności polskiej w trakcie II wojny światowej. Wypowiedzi te wzbogacił swoimi wspomnieniami. W trakcie pierwszego spotkania młodzież mogła ponadto wysłuchać wzruszających opowieści Pani Jadwigi Tabaczek, Pani Katarzyny Konopki i Pani Domiceli Romanowskiej, które także podzieliły się wojennymi przeżyciami opowiadając historię swoich rodzin.

Patronat Duchowy nad Festiwalem sprawował arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski
Patronat Honorowy sprawowali:
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki
– Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpac
– Krzysztof Szpyt – Burmistrz Miasta Lubaczowa
– Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów
Narodowy Polski Festiwal Pieśni Piosenki i Poezji Patriotycznej “Bogu i Ojczyźnie” dofinansowany został z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz z budżetu Gminy Miejskiej Lubaczów.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *