Aktualności, Minione wydarzenia

Spotkania autorskie w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2019

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie zorganizowane w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2019, które odbędą się 29 lipca 2019 r o godzinie 17:00 oraz 18:00 w naszej Bibliotece. O swojej książce opowiedzą Agnieszka Rybak i Anna Smółka, a bezpośrednio po o “Bałaganie z przodkami” opowie aktorka Anna Seniuk.

Kresy to wbrew nazwie niemal połowa odrodzonej w 1918 roku II Rzeczypospolitej. Zniszczony wojnami kraj rozpoczyna wielką odbudowę i modernizację, także ziem wschodnich. Wystartował program budowy domów dla urzędników państwowych. W Wilnie ruszyła nowa radiostacja a dyrektor Hulewicz rozstawiał nad Wilią mikrofony do eksperymentalnego słuchowiska w plenerze. W Pińsku zalśnił stalą port marynarki wojennej, a dowódca kazał budować nowoczesne bezzałogowce. Bracia Konopaccy postawili pod Grodnem wielką fabrykę sklejki, z której powstawały najlepsze polskie – i nie tylko – samoloty. W Janowej Dolinie na Wołyniu wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu wzorcowa osada robotnicza. A doktor Parymończyk w Zaleszczykach leczył tak dobrze, że miejscowi przemienili zapyziałą miejscowość w polską Riwierę. Spotkanie z autorkami książki – Agnieszką Rybak i Anną Smółką – które przypominają mało znane historie i zamiast opowieści o dworkach kreślą obraz Kresów nowoczesnych poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Historia Festiwalu Dziedzictwa Kresów, wcześniej organizowanego pod nazwą Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, sięga 2009 roku. Od tamtego czasu, impreza o początkowo lokalnym wymiarze, urosła do rangi jednego z największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Od samego początku Festiwal jest mocno związany z historią, dziedzictwem i kulturą dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Od kilku lat związane z Festiwalem atrakcje i wydarzenia gromadzą w sumie kilkanaście tysięcy osób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wystawców i odwiedzających postanowiliśmy od 2016 roku rozszerzyć formułę imprezy. Od tamtej pory Festiwal trwa ponad tydzień. Tegoroczny rozpocznie się 26. lipca 2019 roku, a zakończy 4. sierpnia 2019 r. na festiwalowym placu przy Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

ZAPRASZAMY!