English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Oddział dla Dzieci

W ślad za swoimi marzeniami – spotkanie z podróżnikiem Emilem Wittem

Młody, 22-letni podróżnik, surwiwalowiec z Poznania Emil Witt, zabrał nas w dniu dzisiejszym do Amazońskiej Puszczy, najbardziej niezwykłego miejsca na ziemi. Emil, jako 18-latek, w 2013 r. spakował swój plecak i samodzielnie wyruszył w kilkumiesięczną podróż do Amazońskich Lasów Deszczowych w Brazylii. Wyprawa ta całkowicie odmieniła jego życie i pokazała, że warto podążać za marzeniami.

Na spotkaniu mówił o zwyczajach Indian i ich życiu w ekstremalnych warunkach prezentując przebieg wyprawy na fotografiach i  filmie. Uczestnicy dowiedzieli się, z czego słynna jest Brazylia, ile jest pór roku w Amazonii, że gringo to obcy po portugalsku, co jest odtrutką na ukąszenie jadowitego węża, że zachód słońca trwa tam 10 minut i jest zawsze o tej samej godzinie, dlaczego w dżungli nocą jest zimno i wiele, wiele innych rzeczy, które złożyły się na wspaniałą, żywą lekcję geografii. Wyjazd do Amazonii nauczył go, że na wyprawie należy słuchać miejscowych, od tego zależy nasze przetrwanie. Ekwipunek też jest ważny, ale nie zawsze sprawdza się w ekstremalnych warunkach. Na pierwszą swoją wyprawę zabrał plecak o wadze 22 kg, na ostatnią już tylko 12 kg. W pakowaniu się na wyprawę doszedł do perfekcji. Nigdy nie bierze rzeczy niepotrzebnych. Na każdej z jego wypraw zdarzały się niezaplanowane sytuacje, które niejednokrotnie miały wpływ na stan jego zdrowia i nauczyły go, jak postępować w takich okolicznościach. Młody podróżnik w spotkaniu z młodzieżą zwrócił uwagę na piękno przyrody Puszczy Amazońskiej, która rekompensuje wszelkie niedogodności i trudne momenty. Opowiedział także o puszczy nocą i o emocjach z tym związanych. W nocy dżungla ożywa, słychać odgłosy dzikich zwierząt walczących między sobą o przetrwanie… a gringo czuwa w swoim hamaku rozwieszonym między dwoma drzewami i ma nadzieję, że nie spotka się z jaguarem.

Emil Witt zachęcał licznie zgromadzoną młodzież okolicznych szkół do realizacji swoich marzeń, nawet wówczas jeżeli wydają się one nierealne. Jeżeli jednak bardzo nam na czymś zależy, to na pewno się uda.