Czytelnia dla Dorosłych

Sesja popularno – naukowa z okazji obchodów 80. rocznicy II Wojny Światowej

6 września 2019 roku w MBP w Lubaczowie, odbyła się sesja popularno – naukowa poświęcona 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas sesji odbyła się premiera filmu „A życie toczyło się obok… wspomnienia mieszkańców Lubaczowa z czasów II wojny światowej”.

Jako pierwszy głos zabrał dr Zygmunt Kubrak – historyk, nauczyciel, muzealnik, który wygłosił referat pt. „Lubaczów we wrześniu 1939 r”. W swoim wystąpieniu dr Kubrak przywołał optymistyczne i patriotyczne nastroje, panujące przed wybuchem wojny w Lubaczowie, które nie zapowiadały dalszych tragicznych wydarzeń. Szczegółowo omówił trudne początki II wojny światowej w naszym mieście: bombardowania, aresztowania, zarządzenia oraz podpalenia. Przybliżył sytuację, w której znaleźli się mieszkańcy miasta oraz trudności z którymi musieli się zmierzyć. Opisał niełatwą pozycję miasta, które już w pierwszych dniach wojny zostało odcięte od reszty kraju. Miasta, przez które przewinęła się fala uciekinierów. Przywołał także najważniejsze nazwiska zasłużonych mieszkańców Lubaczowa.

Kolejnym prelegentem był Rafał Kierzkowski z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, który przedstawił niezwykle ciekawą postać gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza i jego rolę w kształtowaniu świadomości narodowo- niepodległościowej w okresie PRL. Omówił zawiłe losy pochodzącego z Rzeszowa, żołnierza Legionów Polskich, a następnie także generała Wojska Polskiego, więźnia Łubianki, oficera Polskich Sił Zbrojnych, działacza opozycji antykomunistycznej i środowisk kombatanckich w PRL, którego pamięć kultywuje powołana w 1994 r. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. generała brygady Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

Sesję zakończył premierowy pokaz filmu „A życie toczyło się obok… wspomnienia mieszkańców Lubaczowa z czasów II wojny światowej”. Film stanowi zapis przeżyć osób, które przetrwały II wojnę światową. W swoich relacjach powracają do czasów dzieciństwa i młodości. Przywołują cenne wspomnienia tamtych dni, ludzi i wydarzeń.

Serdecznie dziękujemy osobom, które postanowiły podzielić się swoimi wspomnieniami oraz przeżyciami z tamtego trudnego czasu, dzięki Wam wojenne losy Lubaczowa i ich mieszkańców pozostaną na zawsze w pamięci.

[instagram-feed]