English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Czytelnia dla Dorosłych

Na Rynku czytaliśmy „Quo vadis”

W sobotę (3 września), przyłączając się do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie na lubaczowskim Rynku czytaliśmy powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”.

NC0042

Do tegorocznej akcji zgłosiło się ponad 2000 miejsc, o 600 więcej niż w poprzedniej edycji. Powieść Sienkiewicza czytana była także za granicą. „Quo vadis” nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. W Lubaczowie Narodowe Czytanie otworzyła Katarzyna Pelc-Antonik witając wszystkich przybyłych gości. Odczytała także list prezydenta Andrzeja Dudy, który zachęcił uczestników do wspólnej lektury.

W naszym mieście do głośnego czytania „Quo vadis” przystąpiło 48 osób. Jako pierwsza fragment książki czytała Jadwiga Pałczyńska, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego. Po niej wystąpiła Marta Zabrońska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego. Urywki powieści usłyszeć można było również w wykonaniu Jadwigi Tabaczek, przedstawicielki Harcerzy Seniorów, Władysławy Wiśniowskiej, Małgorzaty Jachyra Mazepa – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Lucyny Zabrońskiej z Biblioteki Pedagogicznej, Leszka Janczury z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, st. sierżant Mateusza Mazia, asystenta Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji, a także uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie, Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie, Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, Zespołu Szkół w Lubaczowie, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie oraz Zespołu Szkól w Oleszycach. Ponadto wystąpił Jan Abramowicz – aktor Teatru Małych Form działającego pod kierunkiem Grażyny Bielec przy Miejskim Domu Kultury, a ze spektaklem wystąpili aktorzy teatru Arka Lwowska.

Narodowe Czytanie na lubaczowskim Rynku zakończyło wspólne odczytanie epilogu “Quo vadis” przez bibliotekarki, Wiesławę Olchowy z Biblioteki Pedagogicznej oraz Izabelę Andruszewską z Biblioteki Powiatowej.

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników Narodowego Czytania w Lubaczowie, a zwłaszcza do Daniela Pilipa, konferansjera czuwającego nad kolejnością występów, dyrektora i pracowników Państwowej Szkoły Muzycznej za koncert inaugurujący to wydarzenie, Oliwi Czubocha i Liliji Mastykasz za występy wokalne, pracowników Miejskiego Domu Kultury, Urzędu Miejskiego, Biblioteki Pedagogicznej oraz Starostwa Powiatowego za współorganizację.