Minione wydarzenia

„Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii z perspektywy najstarszych Polaków” – spotkanie ze współautorem książki Piotrem Zubowskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zaprasza na spotkanie „Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii z perspektywy najstarszych Polaków”, które odbędzie się 15 listopada 2021 r. o godz. 17:00 w Czytelni dla Dorosłych MBP w Lubaczowie. Ideę powstania książki przybliży, oraz o samych 100-latkach opowie Piotr Zubowski, współautor książki i wystawy.

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej”.
Wystawa stworzona została ze wspomnień Rówieśników Niepodległej, udostępnionych przez nich zdjęć i dokumentów. Z opowieści i pamiątek powstała wielowątkowa narracja o dzieciństwie i młodości w dwudziestoleciu międzywojennym, doświadczeniach II wojny światowej, życiu po wojnie i w czasach komunizmu. Oddając głos Rówieśnikom Niepodległej udało się zaprezentować wyjątkowy, bardzo emocjonalny i różnorodny obraz minionego stulecia, w którym największą rolę odrywała zmieniająca wszystko i wszystkich wojna. Przygotowana została przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ekspozycja stanowi podsumowanie dużego przedsięwzięcia dokumentacyjno-naukowego prowadzonego w ramach wieloletniego „Projektu Niepodległa” na lata 2017-2022. Badania prowadzone w skali całej Polski pod nazwą: „100 100-LATKÓW NA 100-LECIE” koordynowane były przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, będący częścią Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa od dostępna jest również wirtualnie na specjalne stworzonej w tym celu stronie internetowej www.rowiesnicyniepodleglej.pl.

Publikacja „Rówieśnicy Niepodległej”.
Książka zawiera Galerię Rówieśników Niepodległej, czyli ich biogramy wraz ze zdjęciami. Następnie, w formie chronologicznej, od dwudziestolecia międzywojennego przez okres II wojny światowej, czasy powojenne i lata komunizm, przedstawione zostały wspomnienia stulatków. Ostatnia część publikacji to ich refleksje na temat najważniejszych wydarzeń i wynalazków minionego wieku, a także osobiste definicje niepodległości.

Zapraszamy!