Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Rówieśnicy Niepodległej – spotkanie autorskie z Piotrem Zubowskim

W dniu 15 listopada 2021 (poniedziałek) Miejska Biblioteka Publiczna gościła Piotra Zubowskiego, dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie, współautora książki „Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii z perspektywy najstarszych Polaków”.

Publikacja ta została przygotowana z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawiera wspomnienia stulatków, udostępnione przez nich zdjęcia i dokumenty, a także ich biogramy. Układ katalogu ma formę chronologiczną, od dwudziestolecia międzywojennego przez okres II wojny światowej, czasy powojenne i lata komunizmu. Ostatnia część to refleksje stulatków na temat najważniejszych wydarzeń i wynalazków minionego wieku, a także osobiste definicje niepodległości.

Podczas spotkania autorskiego Piotr Zubowski opowiadał o pracy nad książką, o poszukiwaniach stulatków, trudnościach ze zdobyciem ich adresów, formach prowadzenia wywiadów. Przybliżając sylwetki wybranych osób najwięcej uwagi poświęcił Rówieśnikom Niepodległej pochodzącym z terenu powiatu lubaczowskiego tj. Janinie Byrze, Paulinie Fircowicz, Jarosławowi Furgale, Katarzynie Kogut, Rozalii Pietraszek, Katarzynie Załoga i Jadwidze Żdan. O osobach tych opowiadali także członkowie ich rodzin. Poznaliśmy dzięki temu nie tylko fakty z ich życia, ale także cechy charakteru, usposobienie, relacje z innymi, światopogląd. Dowiedzieliśmy się, że wielu stulatków czuje się tak samo jak kiedyś i są oni zaskoczeni swoją starością. Niejednokrotnie nadal mają młodzieńczą pomysłowość i apetyt na życie. Najbardziej doskwiera im brak rówieśników.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *