English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności

Przeżyjmy to jeszcze raz… Kresowa Niepodległa w mieście i gminie Lubaczów

11 listopada 2018 obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. W całej Polsce zaplanowane były tysiące wydarzeń, od akademii, wystaw, mszy w intencji ojczyzny, koncertów, aż po rekonstrukcje i happeningi. W całym kraju odbyło się tysiące imprez, gdyż ten piękny jubileusz był świętem całej polskiej wspólnoty. Tym bardziej cieszy nas fakt, że mieszkańcy regionu tak licznie i w pięknym stylu uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych organizowanych w ramach projektu Kresowa Niepodległa, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Broniewskiego w Lubaczowie przy współpracy z Gminną Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.

 

 

W ramach projektu świętowanie 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy już w miesiącu lipcu. Dokładnie 26 lipca, w czwartkowy ciepły wieczór, mieszkańcy ziemi lubaczowskiej mieli okazję wysłuchać koncertu artystów Polskiej Opery Królewskiej „PIEŚNI, ARIE I DUETY z oper Mozarta, Donizettiego, Pucciniego, Bizeta i Moniuszki”, który miał miejsce w cerkwi w Radrużu.

Dzięki projektowi przeprowadzone zostały warsztaty z questu, których rezultatem był zaprojektowany i przygotowany quest – Niepodległość na ziemi lubaczowskiej. Promocja questu odbyła się podczas Narodowego czytania „Przedwiośnia” oraz wybranych tekstów Antologii Niepodległości we wrześniu tego roku na lubaczowskim rynku. Miesiąc wrzesień to także miesiąc z miejsko – gminnym questem, z którego skorzystali uczniowie z terenu miasta i gminy Lubaczów. W październiku w Karolówce otwarty został Park Niepodległości, w którym posadzono pamiątkowe lipy na 100-lecie odzyskania niepodległości, odsłonięto tablice informacyjne z opisem historii miejsca jak również lokalnych bohaterów zasłużonych w odzyskaniu niepodległości.

Punktem kulminacyjnym projektu były dni 9, 10 i 11 listopada. Sesja popularno – naukowa z cyklu Piękna Niepodległa Ziemia Lubaczowska, podczas której mieszkańcy regionu mogli wysłuchać prelekcji historyków regionalistów jak również zaproszonych gości z Warszawy, dla dzieci i młodzieży sobotnia Strefa Niepodległości, w której wszystkie działania oparte były na wartościach patriotycznych. Dla najmłodszych przygotowane były dmuchańce, fotobudka, strefa czytania, strefa do pracy twórczej. Całe rodziny projektowały koszulki niepodległościowe według własnej inwencji twórczej. Uczestnicy przygotowywali kotyliony, biało czerwone bransoletki, malowali plakaty. Starsi, pod okiem krawcowych szyli flagę, która w niedzielny poranek krążyła w asyście policji i straży granicznej, ulicami miasta i gminy Lubaczów. Uszyta przez mieszkańców flaga była traktowana z należytym szacunkiem, a po skończonym biegu umieszczona w lubaczowskiej konkatedrze.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyliśmy pięknym koncertem, który był hołdem dla Niepodległej. Koncert podzielony został na dwie części: w części pierwszej wystąpił Kwintet Śląskich Kameralistów wraz z solistą Piotrem Kopińskim, część druga wypełniona była „Piosenkami ze Starego Kina”, które wykonał zespół Passcaglia d`amore.

Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Dzisiaj, w czasach pokoju, możemy cieszyć się z wolności i niepodległości, które są niekwestionowaną wartością wspólną wszystkich Polaków. Tym bardziej cieszy nas fakt, że mieszkańcy ziemi lubaczowskiej tak licznie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach realizowanych w ramach projektu Kresowa Niepodległa, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wolna Polska połączyła mieszkańców regionu. Dziękujemy za wspólne świętowanie!!!

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności