English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności

Prezentacja spektaklu „My” z okazji odsłonięcia muralu poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich

29 sierpnia 2021 w Miejskim Domu Kultury odbył się spektakl teatru światła Magapar pt. “My”. Scenarzystą i reżyserem tego przedstawienia była Barbara Thieme. Inscenizacja była kolejnym wydarzeniem związanym z odsłonięciem na ścianie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej muralu poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich.

 

Spektakl „My” opowiada o naszym życiu, narodzinach, beztroskich latach dzieciństwa i szkoły, wspomnieniach o domu rodzinnym i wyjściu w świat. Widz śledzi ludzkie poszukiwanie drogi, dokonywanie wyborów, odkrywanie siebie, swojej prawdziwej twarzy. Aktorzy poprzez gesty, ruch, muzykę i światło mówią nam o wartościach uniwersalnych, o tym, że każdy z nas jest wolny, ma prawo do marzeń, do odnajdywania w sobie światła oraz do miłości. Całe nasze życie to poszukiwanie światła. Bije od niego jeszcze większy blask, w momencie, kiedy doświadczamy wielkiego uczucia, do którego dążymy każdego dnia. To miłość oświetla nam drogę, to ona daje nam poczucie szczęścia. Dzięki niej żyjemy pełnią życia.

Teatr Magapar całkowicie zrezygnował z używania słowa, a mimo to każdy spektakl niesie określone wartości. Jest to rodzaj wiadomości zakodowanych w sekwencji działań. Przesłanie każdej sceny inspiruje widza do tworzenia własnej interpretacji. Teatr nie daje prostych, jednoznacznych odpowiedzi, ani gotowych rozwiązań. To widz podejmuje decyzję, za pomocą wyobraźni, wrażliwości i doświadczenia, sam sobie dopowiada, co znaczy każda scena. Pojawiające się w formie symbolicznych obrazów sytuacje dotyczą każdego człowieka, ukazują światło, które jest w nas. Występy teatru Magapar wprowadzają widza do świata magicznej scenerii. To świat stworzony przez ruch ludzkiego ciała, muzyki i światła. To magia, która zabiera publiczność w podróż pełną fantazji przez królestwo radości, marzeń, miłości i cierpienia. To świat pojmowany w sercu.

Spektakl był jednym z wydarzeń związanych z odsłonięciem muralu – ściennego pomnika poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich. Pułk ten na stałe wpisał się w historię Lubaczowa, proces odzyskania niepodległości oraz kształtowania i obrony granic odrodzonego państwa polskiego (1918-1920). Ponadto obecność żołnierzy miała znaczący wpływ na życie społeczne, kulturalne i gospodarcze miasta. Mural powstał w szerszym kontekście działań samorządu województwa na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Kresów. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Jest ono częścią kolejnej edycji projektu pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Rafała Roskowińskiego to efekt współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Miejską Biblioteką Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminą Lubaczów.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.