English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności

Podsumowanie XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

194

Zakończył się XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek… w naszym mieście uroczyście obchodziliśmy go po raz siódmy. Z roku na rok zauważamy, że biblioteki są miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez młodzież, osoby w średnim wieku czy też seniorów. Od kilku lat MBP w Lubaczowie stara się, aby oferta przygotowana na Tydzień Bibliotek dostosowana była dla różnego odbiorcy, tak, aby jak najwięcej osób nas odwiedziło. Być może jak już raz zajrzą, to pozostaną z nami na zawsze… Już Cyceron żyjący przed naszą erą mawiał, że „książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek realizowany był pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Ta dowolność pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Słowo „dowolność” rozumiane jako nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki, a co za tym idzie również do biblioteki.

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek nawiązywało także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości – wszak czytanie zawsze było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu. Jak zauważyła Helena Radlińska „Do pojęcia Ojczyzny należy książka. Jest ona nie tylko dziełem jednostki, z gruntu ojczystego wyrosłej, wyrazicielki ukochanej, tęsknot, przemyśleń i dorobku narodowego, lecz również twórcą narodu. Kto obcuje z wielkimi pisarzami, poetami, myślicielami, uczonymi – jednoczy się z tym, co w narodzie jest najpotężniejsze i najbardziej twórcze. Książka polska ucieleśnia kulturę narodową”.

Tydzień Bibliotek obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, konkursów, spotkań z ciekawymi ludźmi. Codziennie, od pierwszego dnia, mierzyliśmy się z dowolnością… tworzenia, pisania, pomagania, słowa, dialogu, podróżowania i… przede wszystkim czytania. Przyjaciele biblioteki, którzy w tych dniach nas odwiedzili mieli okazję obejrzeć wystawę prac konkursowych w rozstrzygniętym konkursie „Las z mojej książki” realizowanym przy współpracy z Nadleśnictwem Lubaczów. Z Michałem Rusinkiem dyskutowaliśmy o „językowych pypciach”. Sekretarz Wisławy Szymborskiej przy okazji spotkania, wspominał także współpracę z noblistką, osobą niezwykłą, z dużym poczuciem humoru, a zarazem umiejętnościami mówienia o sprawach najistotniejszych. Na cześć naszego gościa powstał także wiersz, który został zaprezentowany na zakończenie spotkania.

Jak trudną profesją jest dziennikarstwo mogliśmy się przekonać podczas wieczoru autorskiego Mariana Ważnego, redaktora naczelnego „Kresowiaka Galicyjskiego”, lokalnej gazety, która na naszym rynku pojawiła się 25 lat temu. Podczas spotkania z mieszkańcami Lubaczowa Pan Marian został doceniony przez środowisko osób niepełnosprawnych i uhonorowany odznaką „Przyjaciel Niewidomego”. Wiele emocji wywołało spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z młodzieżą. Goście opowiadali o spokojnym życiu w miasteczkach i wioskach kresowych, w otoczeniu najbliższych, kochającej się rodziny. Ten cudowny czas przerwała zawierucha wojenna. Normą stało się życie w strachu, najpierw przed okupantem niemieckim, a potem przed bandami UPA. Goście wspominali ucieczki, mordy, życie w schronach, nocowanie poza domem, w polu, w zagonie ziemniaków, stodole. Ze sobą przynieśli bezcenne pamiątki rodzinne, obraz Matki Boskiej Karmiącej, dokumenty, przedwojenne rowerowe tablice rejestracyjne, czy najważniejsze… fotografie ich bliskich, przyjaciół, którzy na zawsze pozostali w ukochanej ziemi. Był to trudny powrót do przeszłości, a jednocześnie najpiękniejsza lekcja historii dla młodego pokolenia. O trudach wojny i pomaganiu w tych nieludzkich czasach opowiadała także Ela Wawrzyniec, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci, przybliżając, podczas warsztatowej lekcji, sylwetkę Ireny Sendlerowej, w dziesiątą rocznicę jej śmierci i z okazji Roku Ireny Sendlerowej. Młodzież z zajęć wyszła bogatsza o ideały, które pielęgnowała Irena Sendlerowa, wśród nich, że trzeba podać rękę tonącemu, nawet jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Pomoc drugiemu człowiekowi stanowiła o wartości życia Ireny Sendlerowej- Kawalera Orderu Uśmiechu.

Także w tym roku, my bibliotekarze i Wy, nasi przyjaciele, udowodniliśmy, że potrafimy czytać w każdej sytuacji, nawet jadąc na rowerze. Tegoroczna frekwencja rajdu „Odjazdowy Bibliotekarz” przerosła oczekiwania organizatorów. W sobotnie słoneczne przedpołudnie wyruszyliśmy szlakiem wolności, by zakończyć nasz rajd na lubaczowskim rynku. O podróżach i pięknie polskiej ziemi, a zwłaszcza często niedocenianym naszym regionie, opowiadała nasza czytelniczka Pani Władzia Wiśniowska, która wspólnie z lokalnymi poetami wydobyła z naszej ziemi to, co najpiękniejsze. Wspólny śpiew i przygotowany przez pracowników Wypożyczalni quiz, zachęcił wszystkich uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniu.

I tak podróżując doarliśmy do końca Tygodnia Bibliotek…. A szkoda…

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Bez współpracy bibliotekarzy, organizacji pozarządowych, jednostek organizacyjnych miasta i gminy, Nadeśnictwa Lubaczów oraz ludzi dobrej woli nie udałoby się zrealizować tych wszystkich działań, dających wiele radości i wzruszeń naszym czytelnikom, a nam, bibliotekarzom jeszcze więcej satysfakcji z naszej pracy.

Zawsze pamiętajmy słowa Jarosława Iwaszkiewicza:

Wielu ma rywalów książka w naszych czasach – i przez to właśnie może staje się niemodna.
Radio, telewizja, kino – lwią część zabrały te wynalazki z uroku książki!
Jednej rzeczy nie mogą zabrać: jej ciszy, jej milczenia.
Milczenie książki jest tym elementem, który na nas najwyraźniej działa.
Milczenie to – to czara, którą możemy napełnić własną treścią, własną wyobraźnią.
Kino, telewizja narzucają nam obraz, nie pozwalają go uzupełnić na swój sposób.
Książka utwierdza naszą indywidualność, wybrania naszą osobowość przed atakiem wszystkiego, co brutalne, napastliwe w naszej dzisiejszej kulturze.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszym czytelnikom za ten wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszamy do uczestnictwa w przyszłorocznym Tygodniu Bibliotek.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.