English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności, Oddział dla Dzieci

Podsumowanie wakacji w bibliotece

93

Fot. MBP Lubaczów

Wakacje 2013 roku mamy już za sobą, ale radosny nastrój, dobra zabawa połączona niekiedy z edukacją, spontaniczny śmiech i dziecięcy gwar, który towarzyszył nam przez całe dwa miesiące zachowamy w pamięci do następnego spotkania.

W związku z trwającym obecnie Rokiem Juliana Tuwima lipcowe środy poświęcone były poezji tego wielkiego poety. Wszystkie zajęcia zaczynały się od rozwiązywania krzyżówek, które były na wskroś Tuwimkowe – polecenia zaczerpnięto z wierszy Tuwima, natomiast hasłem był tytuł   wiersza, od którego zaczynaliśmy czytanie kolejnych utworów. Pytania do przeczytanych wierszyków stanowiły początek „zaciętej walki”między uczestnikami spotkania, bowiem osoba, która zdobyła najwięcej punktów otrzymywała drobną nagrodę i tytuł zwycięzcy. Dzieci wykazały się  wprost wielką znajomością twórczości skamandryty odpowiadając szybko i spontanicznie na zadawane pytania: jak nazywał się słynny słoń?, jaki przydomek miała Zosia?, ile wagonów było w lokomotywie? Lipcowe spotkania z Tuwimem zakończyły się rozdaniem dyplomów, firmowych kubeczków i planów lekcji – ku uciesze i wielkiej radości dzieciaków.

W miesiącu sierpniu podróżowaliśmy po europejskich stolicach. Odwiedziliśmy Rzym, Paryż, Ateny i Londyn. Dzieci poznawały tradycje, zabytki, ciekawe miejsca, swoich rówieśników mieszkających w tych krajach oraz smaki związane z odwiedzanymi na mapie państwami.. Była pizza, bagietka,  herbatka i oliwki, a więc przysmaki, które nierozerwalnie łączą się z tymi krajami. Te wspólne podróże przyczyniły się także do pogłębienia wiedzy o zwyczajach panujących w tamtejszych szkołach. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a frekwencja z każdym kolejnym spotkaniem przerastała oczekiwania organizatorów.

W lipcowe i sierpniowe piątki odbywały się zajęcia plastyczne pod hasłem „Każdy maluch to potrafi”. Na chodniku przed biblioteką dzieci rysowały słonie, warzywa, rzepkę oraz inne Tuwimowe dziwy i cuda. Z małych, prostych  buteleczek i styropianowych kulek tworzyły aniołki, przyozdabiały kolorowe baloniki, z resztek szarych kartonów wykonywały ramki do przyniesionych zdjęć. Warsztaty z tworzenia kwiatów prowadziła Pani Agnieszka Kornaga, a zajęcia z decoupage’u- Pani Anna Kubiszyn Powstawały różne piękne arcydzieła, które milusińscy mogli zabrać na pamiątkę do domu, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego. Dodatkowo w ramach wakacyjnych piątkowych zajęć plastycznych najmłodsi czytelnicy Oddziału dla Dzieci rysowali prace do konkursu rysunkowego przeznaczonego dla dzieci w wieku 6-11 lat: „Weź kulturę na wakacje”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Dzieci tworzyły prace plastyczne, które były ilustracją do książki lub płyty polecanej przez dziecko na wakacje. Wszystkie prace zostały nagrodzone odtwarzaczami mp3 ze słuchowiskiem Grzegorza Kasdepke „Pestka, drops, cukierek”, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

W dniu 12 sierpnia pracownicy naszej biblioteki oraz Biblioteki Pedagogicznej wzięli udział w KsięgoZbiorze – ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, polegającej na wspólnym, cichym czytaniu w przestrzeni publicznej.  O godzinie 14.00, na lubaczowskim rynku pracownicy obu bibliotek, pasjonaci książek, czytelnicy i przypadkowi przechodnie zaczęli czytać, udowadniając, że czytać można zawsze i wszędzie i że czytanie może stać się wielką pasją, którą można zarażać także innych.

30 sierpnia w bibliotece odbyło się zakończenie wakacji. W tym uroczystym dniu wszystkie dzieci otrzymały dyplomiki; były także wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie dziękuje wszystkim dzieciom za udział w wakacyjnych zajęciach oraz za miło spędzony czas. Jednocześnie zaprasza do korzystania z biblioteki  i życzy dobrych wyników w nauce w nowym roku szkolnym 2013/2014.