Dyskusyjny Klub Książki, Wypożyczalnia dla Dorosłych

“OpowieMy wam o naszym Dyskusyjnym Klubie Książki w Lubaczowie”. Relacja z 13. Spotkania moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki

27 listopada w Sali Marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyło się 13. spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki, będące posumowaniem działalności Klubów w 2019 roku. W spotkaniu uczestniczyła moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece, która zaprezentowała uczestnikom spotkania film przedstawiający historię i działalność lubaczowskiego DKK.

Swoimi doświadczeniami ze spotkań w Klubach podzieliły się również moderatorki klubów działających w Cieszanowie, Chmielniku i w Zabratówce. Okazuje się, że Klubowicze nie tylko dużo czytają,  toczą gorące dyskusje, piszą recenzje z przeczytanych książek, uczestniczą w spotkaniach autorskich i wydarzeniach bibliotecznych ale także pozyskują pieniądze na działalność Klubową,  czy polecają w radiu książki swoim rówieśnikom. Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu, mieli okazję, by  wzbogacić swoją wiedzę i podpatrzeć dobre praktyki, co będzie procentowało lepszymi spotkaniami i ciekawszymi dyskusjami.

Gościem specjalnym spotkania był Rafał Grzenia – literaturoznawca, krytyk literacki, dziennikarz. W swoim wystąpieniu prelegent przybliżył tematykę współczesnej literatury krajów Bliskiego Wschodu, między innymi Libanu, Turcji, Egiptu,  Izraela, Palestyny, Iranu, Syrii. Wymienił najważniejszych twórców i ich znaczące utwory.

W bibliotekach publicznych Podkarpacia, w bieżącym roku działa 105 Dyskusyjnych Klubów Książki, 58 dla dorosłych czytelników i 47 dla dzieci i młodzieży, w 49 bibliotekach różnego stopnia organizacyjnego: od biblioteki wojewódzkiej po wiejskie filie biblioteczne. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie od 2007 roku, zyskał w 2019 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w Komańczy, Narolu, Leżajsku – Giedlarowej, Rzepedzi.

Dyskusyjne Kluby Książki poprzez swoją działalność  wspierają rozwój czytelnictwa wszystkich grup wiekowych oraz promują dobrą literaturę. Dla Klubowiczów  i czytelników bibliotek zakupiono 1 100 nowych książek.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu przedstawiającego działalność lubaczowskiego DKK pt. „OpowieMy wam o naszym Dyskusyjnym Klubie Książki w Lubaczowie”.