English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Oddział dla Dzieci

„Odjazdowy Bibliotekarz” już po raz piąty

13 maja 2017r. już po raz piąty bibliotekarze i czytelnicy wybrali się na rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, promując biblioteki i czytelnictwo wśród lokalnej społeczności.

Tegoroczna jubileuszowa akcja organizowana była przy współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Lubaczowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Baszni Dolnej, Stowarzyszenia Na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Człowieka „Gwalbertówka” w Lubaczowie, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich koło Lubaczów oraz Nadleśnictwa Lubaczów Lasy Państwowe. Mimo pochmurnej pogody rajd przyciągnął ponad 60 miłośników książek i rowerów. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkową smycz z identyfikatorem, by wszyscy poznali się nawzajem.

Wystartowaliśmy o godz. 9:00 w asyście policji i straży granicznej w takt muzyki, której tematem przewodnim była wiosna i wiersze Bolesława Leśmiana, czytane przez Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki: Irenę Cichy-Leja, Władysławę Serafin i Daniela Pilipa, który prowadził całą imprezę oraz naszą koleżankę Elę Wawrzyniec. Przez Lisie Jamy i Misztale dotarliśmy do Szczutkowa, gdzie na zmęczonych „odjazdowiczów” czekały ciepłe kiełbaski z grilla przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szczutkowie. Posileni i wypoczęci rajdowcy wysłuchali prelekcji na temat bogactwa okolicznych lasów przygotowanej przez Leśniczego Andrzeja Lisowskiego oraz wzięli udział w konkursach z nagrodami o tematyce leśnej przygotowanych przez Panią Leśnik Katarzynę Marko. Dodatkowo dzieci mogły wykazać się w konkursach literackich, odpowiadając na pytania dotyczące twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Każdy został obdarowany jakimś prezentem, były to m.in. długopisy, breloczki, zakładki do książek. Od Nadleśnictwa wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali smycze i opaski odblaskowe (abyśmy bezpiecznie wrócili do domu).

Ok. godz. 12:30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lubaczowa, zatrzymując się przy zabytkowej cerkwi w Szczutkowie, na zwiedzanie i krótką prelekcję, którą przeprowadzili: Przewodniczący Rady Gminy- Roman Cozac i pracownik Muzeum w Lubaczowie- Barbara Łuczkowska.

Meta naszej wyprawy miała miejsce około godz. 13:30 na lubaczowskim rynku, gdzie Dyrektor naszej biblioteki- Katarzyna Pelc- Antonik dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej wspaniałej akcji. Nagrodzono też uczestników wszystkich pięciu edycji rajdu: Kazimierę Krzyszkowską, Marię Szabatowska, Iwonę Pelc- Żurawel.

Organizując rajd, staramy się kreować pozytywny wizerunek bibliotek, propagujemy model aktywnego spędzania czasu wolnego oraz rower jako środek transportu. Dodatkowo w tym roku włączyliśmy się także do akcji Rower pomaga, której celem jest promocja jazdy na rowerze, zachęcanie do dbania o zdrowie i środowisko. Kilometry wspólnie przejechane w ramach akcji, zostaną dodane do tych, które już posiadają podopieczni z Domu Dziecka w Nowej Grobli i tym samym przybliżą ich do wymarzonych rowerów.

W tym miejscu w imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim ludziom i instytucjom, które przyczyniły się do tego, że tegoroczna V edycja „Odjazdowego Bibliotekarza” była taka wyjątkowa.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.