English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności

ODJAZDOWI BIBLIOTEKARZE

39
Fot. MBP Lubaczów

Fot. MBP Lubaczów

10 maj 2014 roku, to zorganizowany już po raz drugi przez naszą bibliotekę rajd rowerowy pn. Odjazdowy Bibliotekarz. Jest to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek oraz rowerów jadąc przez miasto i okolicę, aktywnie i przyjemnie spędzają czas w gronie osób o podobnych zainteresowaniach.

Niespodzianką i wielkim zaskoczeniem dla uczestników akcji był polski sportowiec, zdobywca drapaczy chmur, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, finalista i uczestnik wielu zawodów cyklotrialowych na świecie – Krystian Herba. Obecnie zajmuje się pokazami akrobacji rowerowych. Pan Krystian pokonując schody na swoim rowerze, zwiedził całą bibliotekę a następnie dokonał kilka zapierających dech w piersiach akrobacji na placu przy bibliotece z udziałem kilku śmiałków. Długa kolejka po autografy na plakatach medalisty świadczyła o niezwykłej popularności naszego gościa.

Dziewięćdziesięcioosobowa grupa rajdowców wyruszyła spod budynku MBP w Lubaczowie o godz. 9.30 w asyście policji i straży granicznej. Atmosfera rajdu od samego początku była wspaniała. Pomimo deszczowej pogody uśmiech na twarzach, dobry humor i niecodzienny nastrój towarzyszył przez cały czas ludziom jadącym na rowerach. Chorągiewki i plakietki z logo Odjazdowego Bibliotekarza oraz pomarańczowe koszulki zdobiły cały długi peleton. Głośno czytane podczas jazdy wiersze Jana Brzechwy oraz muzyka folkowa wzbudzały ogromne zainteresowanie i zachwyt mijanych po drodze mieszkańców, którzy przystawali, by popatrzeć na pomarańczowy peleton. Rozbrzmiewały między innymi słowa, „Sójki, „Samochwały”, „Kaczki Dziwaczki”, a muzyka folkowa przypominała jednocześnie, że rok 2014 jest Rokiem znakomitego folklorysty, etnografa i kompozytora – Oskara Kolberga.

Około godz. 10.00 dotarliśmy do Kresowej Osady w Baszni Dolnej, gdzie czekały na nas różnorodne atrakcje: żywa lekcja historii w Galerii Lokalnej Historii oraz zajęcia rękodzielnicze w warsztacie kowalskim, szklarskim i garncarskim, pieczone na grillu kiełbaski oraz konkursy literackie dla najmłodszych z nagrodami.

Przez miejscowość Pilipy, Antoniki i Bałaje wyruszyliśmy z Kresowej Osady w powrotną podróż do Lubaczowa rozkoszując się ponownie pięknem poezji Brzechwy, niebywałym urokiem folkloru oraz kwitnącej zielenią przyrody.

Przyjazd na Lubaczowski rynek miejski stanowił ważny punkt imprezy. To tu odbyła się ostatnia część akcji, podczas której dorośli mogli zdobyć nagrody, wykazując się znajomością literatury. Nie zabrakło też chętnych do konkurencji sprawnościowych, polegających na przewiezieniu rowerem jak największej ilości książek. Rajd zakończył się około godz. 14.00. Kierownik rajdu Katarzyna Pelc-Antonik – dyrektor MBP w Lubaczowie podziękowała wszystkim uczestnikom za wielkie zaangażowanie i aktywny udział w imprezie, która osiągnęła zamierzony cel w pełnym tego słowa znaczeniu.

Rajd zintegrował miejscowe środowisko bibliotekarskie, zmienił stereotypowe postrzeganie bibliotek, propagował rower jako środek lokomocji, propagował aktywny model spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim promował bibliotekę i czytelnictwo. Udział w rajdzie władz miasta Lubaczowa: Pani Burmistrz, Zastępcy Burmistrza i Radnych Miejskich przyczynił się do podniesienia rangi tego przedsięwzięcia, ponadto władze miasta swoją obecnością promowały aktywny styl życia oparty o literaturę i piękno mowy ojczystej. Uśmiech i zadowolenie, goszczące na twarzach wszystkich uczestników świadczyły o tym, że był to świetny pomysł na wspaniałą imprezę.

ZAPRASZAMY ZA ROK!

 

Nagrania (źródło: Katolickie Radio Zamość)

 

Burmistrz Miasta Lubaczowa Maria Magoń

 

Krystian Herba

 

Krystian Herba

 

Fot. MBP Lubaczów

 

 

Fot. Wojciech Świerad

 

 

Fot. Iwona Pelc-Żurawel, Joanna Probola

 

 

Fot. Alicja Magura