English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

29 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie podczas którego mogliśmy wysłuchać relacji osób ocalonych z Holokaustu i ich rodzin. Gośćmi instytucji była Lucia Retman z Hajfy (Izrael) – ocalona dzięki rodzinie Pomorskich z Lubaczowa, Ora Regev z Tel Awiwu (Izrael) – córka ocalonej przez rodzinę Sikorskich z Lubaczowa oraz Judith Elkin z Miami (USA).

Lucia Retman po raz szósty przyjechała do Polski po to, by uczcić pamięć Zofii Pomorskiej, mieszkanki Lubaczowa, która podczas wojny udzieliła jej schronienia w swoim domu i zdobyła dla niej polskie dokumenty, dając tym samym nową tożsamość. Lucia, jako Janina Kogut wyjechała do Berlina i tam przeżyła wojnę pracując w fabryce produkującej broń. W 2007 roku przyjechała do Lubaczowa i odnalazła rodzinę Zofii. Starania Retman przyczyniły się do pośmiertnego uhonorowania Zofii Pomorskiej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Kolejny raz podczas wizyty w naszym mieście Lucia Retman opowiadając tę historię oddaje hołd osobie, której zawdzięcza ocalenie.

Wspomnienia Ory Regev także związane są Lubaczowem, a dokładniej z lubaczowskim młynem, który przed wojną dzierżawiła jej rodzina. Po latach Ora Regev szukając informacji o swojej matce Pepce przyjechała do Lubaczowa, by spotkać świadków wojennych wydarzeń i poznać wojenne losy własnej rodziny. Jednak historia okazała się okrutna. Cała rodzina Ory zginęła w czasie wojny. Ocalała jedynie jej matka – Pepka, uratowana przez rodzinę Sikorskich, która w trakcie wojny ukrywała ją w swoim mieszkaniu w Warszawie.

Kolejną osobą dającą świadectwo odwagi Polaków w trakcie wojny była  Judith Elkin. Niewiele pamięta z tamtych czasów, wówczas miała zaledwie kilka miesięcy. Historię swojej rodziny poznała dzięki relacjom babci i ojca. To oni opowiadali o tym, jak podczas ucieczki Żydów na wschód we wrześniu 1939 roku pomagali im Polacy. Judith, podobnie jak Ora Regev nadal poszukuje informacji o swych korzeniach, odwiedza biblioteki i archiwa, ze strzępków wiadomości układa rodzinną historię.

Na zakończenie spotkania w MBP z koncertem melodii żydowskich wystąpili uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.