English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Lekcje biblioteczne, Oddział dla Dzieci

Warsztaty o Żydach i Żydówkach

W dniu 01.12.2017r. już po raz kolejny odbyły się w naszej bibliotece warsztaty „O Żydach i Żydówkach”. Zajęcia realizowane były według scenariusza z interaktywnej książki przeciw antysemityzmowi, pt. „O Żydach i Żydówkach”, wydanej przez Program Rozwoju Bibliotek przy współorganizacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Humanity in Action Polska.

Celem warsztatów jest weryfikacja powszechnych stereotypów związanych z Żydami i judaizmem oraz poznanie kultury żydowskiej poprzez wybrane święta. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy V z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wielkich Oczach, wraz z którymi realizowaliśmy święta żydowskie. Zajęcia rozpoczęliśmy filmikiem z yt „Opowiedz się Miriam”- jest to wypowiedź żony rabina z Łodzi- Marii Szychowskiej, która opowiada o relacjach panujących między Polakami, a Żydami. Następnie uczniowie pracowali w trzech grupach: jedna grupa miała zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące święta Jom Kipur i napisać list z przeprosinami do osoby, którą się skrzywdziło, druga grupa opracowywała święto Rosz Haszana i pisała postanowienia na następny rok, a przed trzecią grupą stało zadanie wykonania masek i zgłębienia święta Purim.

Po upływie 20 minut grupy kolejno prezentowały efekty swej pracy – dowiedziały się, że Jom Kipur nazywany jest Dniem Pojednania i obchodzony jest we wrześniu lub październiku, że Rosz Haszana jest Żydowskim Nowym Rokiem i inspiruje do zmiany życia na lepsze, a Purim upamiętnia wybawienie Żydów od zagłady przez żonę władcy Persji – Esterę. Ponadto grupy miały jeszcze zadania dodatkowe, z którymi wspaniale sobie poradziły, był to list z przeprosinami do osoby, którą się skrzywdziło, postanowienia na następny rok i wykonanie purimowych masek. Mamy nadzieję, że poznanie kultury innych narodów, pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć ludzi, którzy często są naszymi sąsiadami.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.