English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Oddział dla Dzieci

O tej, która zawsze pomagała- warsztaty o Irenie Sendlerowej

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyły się w dniu dzisiejszym w Oddziale dla Dzieci warsztaty o Irenie Sendlerowej- O tej, która zawsze pomagała.

Zorganizowaliśmy je z okazji Roku Ireny Sendlerowej, bo rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej, w przededniu dziesiątej rocznicy jej śmierci, która przypada 12 maja 2008 roku. Irena Sendlerowa- polonistka, córka lekarza, w czasie wojny pracowała w Zarządzie Miejskim w Warszawie. Po wojnie odznaczona medalem Yad Vashem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Polsce otrzymała w 2003 roku najwyższe odznaczenie państwowe- Order Orła Białego. Prowadziła w Radzie Pomocy Żydom „Żegota” referat dziecięcy, którego członkowie pomogli uratować około 2500 żydowskich dzieci. Dzieci wyprowadzane z getta umieszczała pod fałszywym nazwiskiem u polskich rodzin. Dane dzieci przechowywała w zakopanych w ziemi słoikach –aby po wojnie każde z dzieci mogło poznać swoje nazwiska oraz nazwiska swoich rodziców, którzy zginęli w getcie lub zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.

Jej działaniom przyświecały zawsze pewne ideały, (tzw. złote myśli):

– „Ja tylko próbowałam żyć po ludzku…to przecież nic takiego, każdy by tak zrobił.”

– „Trzeba podać rękę tonącemu, nawet jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc.”

– Ludzi dzieli się na dobrych i złych, nie ma znaczenia narodowość, czy kolor skóry.”

Podzieleni na cztery grupy uczniowie klasy 7 ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubaczowie, rywalizowali między sobą w kilku różnych konkurencjach dotyczących Ireny Sendlerowej. Były to między innymi: wypisanie cech Pani Ireny ze wspomnień prof. Michała Głowińskiego, tajemnice w butelce, układanie złotych myśli z rozsypanych wyrazów, quiz oraz puzzle z uroczystością wręczenia Pani Irenie Orderu Uśmiechu. Zwycięska drużyna otrzymała książki- Wszystko, co Polskę stanowi i słodycze, z którymi podzielili się z całą klasą. Mamy nadzieję, że ta krótka lekcja historii pozwoli młodym ludziom inaczej spojrzeć na swoje życie w obecnych czasach i starać się zawsze podać rękę tonącemu.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.