“Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu. Historia i relikty.” – wirtualna wystawa

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy pt. “Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu. Historia i relikty.” udostępnionej przez Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942-1943) oddział Państwowego Muzeum na Majdanku z siedzibą w Lublinie. Wystawa omawia historię obozu w świetle wykopalisk archeologicznych. Zaprezentowano na niej zdjęcia artefaktów pozyskanych w trakcie prac na terenie byłego obozu zagłady w latach 1997-1999 oraz fotografie historyczne i współczesne.

Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 450 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

Pierwszy transport do obozu zagłady w Bełżcu przybył 17 marca 1942 r. Ta data to także początek „Aktion Reinhardt”, operacji mającej na celu deportację, zagładę i grabież mienia Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Obóz w Bełżcu powstał jako pierwszy spośród trzech tego typu ośrodków. To m.in. tutaj naziści testowali różne metody masowego zabijania, zastostowane później w Treblince i Sobiborze.

Decyzja o „Aktion Reinhardt”, a tym samym o budowie obozu zapadła najprawdopodobniej 13 października 1941 r. w kwaterze głównej Hitlera w „Wilczym Szańcu” koło Kętrzyna w Prusach Wschodnich. Wzięli w niej udział, oprócz Heinricha Himmlera, wyżsi dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, między innymi Odilo Globocnik, dowódca SS i Policji w dystrykcie lubelskim, którego jurysdykcji podlegać miał obóz w Bełżcu (http://www.belzec.eu/).

Wystawę można było obejrzeć w dniach 18.01 – 29.01 2021. Zapraszamy na stronę internetową Muzeum w Bełżcu.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *