English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Minione wydarzenia

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego Przez Ukraińskich Nacjonalistów Na Obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

56

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego Przez Ukraińskich Nacjonalistów Na Obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej 6 – 11 lipca.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest on poświęcone pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej; zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r.

Święto związane jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach.

Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią; gwałcono kobiety. Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia, 11 lipca, mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców.

Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar, jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.

Za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej bezpośrednią odpowiedzialność ponosi główny dowódca UPA, Roman Szuchewycz.

Określenie „Zbrodnia Wołyńska” dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach lubelskim i poleskim.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. – w Galicji Wschodniej, a co najmniej 4 tys. na ziemiach znajdujących się obecnie w granicach Polski. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, przy czym część ukraińskich ofiar zginęła z rąk UPA, za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Program obchodów:
08.07. 2020, godz. 18:00 (Sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie)
– Otwarcie wystawy „Katyń zbrodnia, która miała być zapomniana” udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie
– Wykład Zenona Fajgera, głównego specjalisty oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie delegowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie
– Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród laureatom drugiej edycji konkursu „Kresowe Wspomnienia”.

11.07.2020,
godz. 9:30 – 15:00

– Upamiętnienie pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim przez zapalenie zniczy na mogiłach, przy tablicach i pomnikach: JS2033 Lubaczów, ZHP Lubaczów, TMLIKPW Lubaczów
godz. 18:00
– Msza Św. Kresowa w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie
godz. 19:00
– Złożenie kwiatów przed tablicą pamięci w hołdzie Polakom z Kresów, Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie

 

Przypominamy, że ze względu na stan epidemii spotkania odbywać się będą z zachowaniem wymogów sanitarnych.
Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystościach pod nr tel. 16 632 93 50 do dnia 06.07.2020

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.