English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych, Minione wydarzenia

Narodowe Czytanie 2019

124

W imieniu organizatorów serdecznie zachęcamy Państwa do włączenia się do akcji Narodowe Czytanie „Nowel Polskich”, które odbędzie się w dniu 7 września 2019 r. o godz. 10:00 na lubaczowskim Rynku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W związku z powyższym zachęcamy wszystkich (zarówno młodzież jak i różne grupy zawodowe) do włączenia się do akcji organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie przy współpracy z Urzędem Miejskim w Lubaczowie, Starostwem Powiatowym w Lubaczowie, Biblioteką Pedagogiczną im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Lubaczowie oraz Miejskim Domem Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w Narodowym czytaniu prosimy o zgłoszenie się pod nr tel. 16/ 632 93 50 w. 25 lub osobiście w Czytelni dla Dorosłych MBP w Lubaczowie do dnia 05.09.2018.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.