English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Narodowe Czytanie 2015

40
Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa 2015 r.

fot. MBP Lubaczów

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainaugurowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 r. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę czytania, które pogłębia wiedzę, wzmacnia nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat.

Akcja Narodowe Czytanie skierowana jest do wszystkich, nie tylko do miłośników literatury.
Przyłączając się do niej na lubaczowskim Rynku w 2013 r. czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 r. Trylogię Henryka Sienkiewicza, zaś 5 września 2015 od godz. 10.00 prezentowaliśmy powieść Bolesława Prusa pt. ”Lalka”, wspólnie podkreślając to, co w niej polskie, rodzime, po prostu nasze.

Po uroczystym powitaniu uczestników głos zabrał Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta Lubaczowa, który odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego zachęcający do publicznego czytania. Jako pierwsza fragment „Lalki” czytała Jadwiga Pałczyńska, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego, po niej wystąpił Władysław Szyk, Sekretarz Starostwa Powiatowego w Lubaczowie i Marta Zabrońska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. Urywki powieści usłyszeć można było w wykonaniu bibliotekarzy, aktorów dziecięcego teatru „Lentylki”, członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki, nauczycieli, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Aleksandra Dopko reprezentowała studentów, Józefa Kornaga członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej, a Edyta Walczyk, sekretarz Akademii Sportu w Lubaczowie – sportowców. Narodowe Czytanie na lubaczowskim Rynku zakończył występ licealistów – Mai Pietruchy, Wojciecha Majewskiego, Katarzyny Kozioł i Klaudii Szaganiec, którym chcemy szczególnie podziękować za zaangażowanie i wytrwałość.
Słowa podziękowania kierujemy także do Daniela Pilipa, za prowadzenie Narodowego Czytania i czuwanie nad kolejnością występów. Dziękujemy również dyrektorowi i pracownikom Państwowej Szkoły Muzycznej za koncert melodii pozytywistycznych oraz pracownikom Miejskiego Domu Kultury za pomoc techniczną.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.