English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Oddział dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

W dniu dzisiejszym nasza biblioteka po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, organizując spotkanie uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisich Jamach z prezesem PZN Koło Lubaczów- Panem Zygmuntem Florczakiem.

Pan Zygmunt przybliżył dzieciom historię powstawania Związku Niewidomych: zaczął od Francji, gdzie powstał Instytut Niewidomych, potem mówił o Ludwiku Brajlu, który opracował 64 znaki, z kombinacji których powstaje litera, o Róży Czackiej, która założyła w Laskach szkołę dla osób niepełnosprawnych oraz dużych ułatwieniach, które nastąpiły dla takich osób wraz z rozwojem elektroniki. Zaznaczył również, że w tym roku przypada stulecie uznania białej laski jako symbolu osób niewidomych. Prezentował też urządzenia, które pomagają osobom niewidomym i słabowidzącym radzić sobie w życiu codziennym: biała laska, podświetlana lupa, folia powiększająca, przyrządy dźwiękowe: zegarek, telefon, waga, aparat do mierzenia ciśnienia krwi. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem oglądali animowany film o radzeniu sobie chorych osób w codziennym życiu pt. „N jak niewidomy”, zrealizowany przez Polski Związek Niewidomych.

Mamy nadzieję, że to spotkanie przybliżyło problemy osób z dysfunkcją wzroku i uwrażliwiło dzieci i młodzież na potrzeby innych ludzi.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.