English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Oddział dla Dzieci

Międzynarodowy dzień białej laski

24 października 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna, po raz kolejny wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Białej Laski. W Oddziale dla Dzieci w spotkaniu z przedstawicielem Polskiego Związku Niewidomych – Koło Lubaczów prezesem, panem Zygmuntem Florczakiem, uczestniczyli uczniowie klasy Va ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie, oraz uczniowie z klasy V ze Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach.

 

Pan Zygmunt w bardzo jasny i zrozumiały sposób wytłumaczył dzieciom, jak trudno jest żyć osobom niewidomym, a także takim, które posiadają różnego rodzaju wady wzroku, w świecie ludzi zdrowych. Zaprezentował on urządzenia, które ułatwiają osobom niewidomym, a także niedowidzącym funkcjonować w życiu codziennym. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć przyrządy, ale również przećwiczyć chodzenie z białą laską, poruszając się z zawiązanymi oczami, poznać alfabet Braille’a, usłyszeć godzinę na zegarku, a także stając na wadze, usłyszeć dokładną liczbę kilogramów.

Pan Zygmunt również w ciekawy sposób opowiadał o sławnych postaciach w historii które były osobami niewidomymi, udowadniając tym samym, że człowiek niewidomy może wiele w życiu osiągnąć. Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu animowanego pt.,, N jak niewidomy” zrealizowanego przez Polski Związek Niewidomych”, z którego uczniowie dowiedzieli się jak radzą sobie w codziennym życiu osoby niewidome. Ponadto dowiedzieli się w jaki sposób mogą pomóc osobom niewidomym w sytuacjach, w których oni sami nie są w stanie sobie poradzić m.in. wsiąść do odpowiedniego numeru tramwaju, przejść przez drogę, gdzie nie ma sygnalizacji dźwiękowej, czy znaleźć miejsce do siedzenia w autobusie.

Drugą prezentacją zaproponowaną przez pana Zygmunta był film z audiodeskrypcją ,, Rok w Puszczy ” zrealizowany przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Uczniowie mogli obejrzeć dwie jego wersje: oryginalną, a następnie z audiodeskrypcją czyli z przekazem drogą słuchową opisu treści wizualnych.

Mamy nadzieje że spotkanie, przybliżyło uczniom nie tylko problemy osób niewidomych i słabowidzących, ale także pomogło je zrozumieć.

W Polsce żyje ok 500 tysięcy osób które z różnych powodów tracą wzrok, są osobami niedowidzącymi lub niewidomymi. Na zakończenie spotkania Pan Zygmunt zaapelował o zrozumienie i chęć udzielenia pomocy osobom, u których zauważamy problemy ze wzrokiem.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.