English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

„Miasto jak brylant…” – prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego

W piątek (06.03) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie z prezentacją pt. „Miasto jak brylant… Lwów w XX-wiecznej poezji polskiej” wystąpił miłośnik Kresów, Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Lwów często określany jest mianem „serca wydartego z polskiej piersi”. Dziś, po ponad siedemdziesięciu latach od czasu, kiedy przestał być polskim miastem, wciąż można doszukać się w nim licznych śladów polskości. Przywołując nazwiska Polaków związanych ze Lwowem, ich działalność i twórczość łatwiej nam uzmysłowić sobie z jak wielkie jest to dziedzictwo.

Podczas spotkania w MBP Tomasz Kuba Kozłowski przybliżył postaci poetów, którzy związani byli z tym miastem, tam mieszkali, tworzyli, a gdy przyszło im opuścić Lwów, przez całe życie do niego tęsknili.

Wysłuchaliśmy opowieści o życiu wybitnych lwowskich poetów, fragmentów ich wierszy i piosenek, pełnych liryzmu i humoru, pisanych często w unikatowym lwowskim dialekcie tj. bałaku. Przenieśliśmy się do najciekawszej dzielnicy miasta, na ulicę Łyczakowską i w jej okolice, gdzie było skupisko polskiej inteligencji. To tam mieszkał Zbigniew Herbert, Kornel Makuszyński, Leopold Staff. Wśród innych poetów związanych ze Lwowem, o których opowiadał Tomasz Kuba Kozłowski wymienić można Mariana Hemara, Marię Konopnicką, Henryka Zbierzchowskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Emanuela Szlechtera, Adama Asnyka, Jana Zahradnika, Jerzego Michotka.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z lubaczowskim Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.