MBP zajęła 7. miejsce w rankingu Rzeczpospolitej

Ranking bibliotek 2013 r.

25 listopada 2013 roku na łamach dziennika „Rzeczpospolita” został opublikowany Ranking Bibliotek 2013 z listą najlepszych placówek działających na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. MBP w Lubaczowie zajmuje w nim siódme miejsce.

Instytut Książki i „Rzeczpospolita” od trzech lat nagradzają samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Doceniane są te, dla których dobrze działająca biblioteka jest świadectwem dbałości władz o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie znalazła się w gronie placówek wyróżnionych jako siódma w skali kraju i pierwsza w województwie podkarpackim.

25 listopada o godz. 14.00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników III edycji rankingu. Podczas uroczystej gali nagrodzono przedstawicieli samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderów każdego z województw. Nasze miasto reprezentowała Katarzyna Pelc-Antonik – dyrektor MBP.

W rankingu wzięło udział ponad 760 bibliotek z całej Polski. Ocena dokonana została na podstawie analizy następujących kryteriów:

• powierzchnia biblioteki,
  • średnie zatrudnienie w bibliotece,
  • wielkość księgozbioru,
  • wielkość księgozbioru nabytego po 2002
  • dotacje podmiotowe dla biblioteki w budżecie gminy
  • dostępne dla czytelników tytuły prasowe,
  • posiadanie strony internetowej,
  • dostęp do nowych mediów,
  • ilość stanowisk komputerowych,
  • dostęp do Wi-Fi,
  • działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie,
  • wolontariat,
  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych,
  • książki dla osób słabo widzących i niewidomych,
  • dane statystyczne dotyczące liczby czytelników i ilości wypożyczonych książek.