MBP w Lubaczowie wyróżniona za działania dla społeczności lokalnej

Dyplom - Razem dla społeczności lokalnej

Dyplom – Razem dla społeczności lokalnej

26 listopada 2013 r. bibliotekarze z Podkarpacia uczestniczyli w IV Konferencji Regionalnego Programu Rozwoju Bibliotek. W projekcie tym wzięło udział ponad 300 placówek z podkarpackich miasteczek i wsi. Dzięki finansowemu wsparciu można było realizować przedsięwzięcia związane z komputeryzacją, digitalizacją zbiorów, a także partnerstwem lokalnym realizowanym pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”.

Spotkanie to było okazją do podsumowania konkursu organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie pn. „Razem dla społeczności lokalnej”. Konkurs ten był finansowany ze środków przekazanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w formie dotacji na realizację Programu Rozwoju Bibliotek na terenie woj. podkarpackiego oraz ze środków własnych WiMBP w Rzeszowie.

Miał on na celu:
– dzielenie się doświadczeniami z budowania Gminnych Partnerstw Lokalnych skupiających wokół biblioteki lokalnych liderów, oraz działające w gminie stowarzyszenia i instytucje oraz ich reprezentantów, osoby prywatne w celu podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwoju bibliotek i społeczności lokalnej,
– prezentowanie dobrych praktyk przedsięwzięć zrealizowanych na rzecz rozwoju bibliotek w ramach Partnerstwa,
– promowanie działań realizowanych przez biblioteki we współpracy z lokalnymi instytucjami na rzecz lokalnego środowiska,
– inspirowanie innych Gminnych Partnerstw Lokalnych utworzonych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie spotkała się z uznaniem kapituły konkursu zdobywając jedną z pięciu przyznanych przez jury nagród.

Podczas konferencji ogłoszono wyniki tegorocznej – III edycji konkursu i wręczono nagrody laureatom, którzy w krótkich wystąpieniach mogli zaprezentować swe dokonania na rzecz społeczności lokalnej. Katarzyna Pelc-Antonik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie działalność biblioteki przedstawiła prezentując film „MBP w Lubaczowie dla społeczności lokalnej – wczoraj i dziś’.

Ponadto za szczególne zaangażowanie w działania w ramach Partnerstwa przy MBP w Lubaczowie wyróżnienia otrzymali: Lidia i Mieczysław Argasińscy, Zygmunt Kubrak, Anna Kubiszyn, Regina Adamowicz, Władysława Wiśniowska, Katarzyna i Jan Makielowie.