English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Luci Retman w MBP Lubaczów

26
Luci Retman / Fot. MBP Lubaczów

Luci Retman / Fot. MBP Lubaczów

W czwartek w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Luci Retman. Jej przeszłość związana jest z Lubaczowem. To tu znalazła swojego anioła, który uratował jej życie – Zofię Pomorską. – Myślę, że Lubaczów powinien być dumny, że posiadał taką osobę – mówiła. Bohaterka spotkania gościła w naszym mieście po raz piąty, a w MBP po raz drugi.

Luci Retman kiedy była małą dziewczynką przyjechała do Lubaczowa, który dał jej drugie życie. W naszym mieście Zofia Pomorska w swoim domu ukryła rodzinę żydowską, a Luci pomogła wyjechać do Berlina dając jej metrykę chrztu na nazwisko Janina Kogut. Teraz ocalona przyjeżdża do Lubaczowa, by dać świadectwo tamtym dniom.

Dzięki staraniom Luci Retman pośmiertnie przyznano Zofii Pomorskiej medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W imieniu Zofii Pomorskiej odebrali go jej wnukowie – Wiesław i Krzysztof. Obecnie można go zobaczyć w galerii Czytelni dla Dorosłych.

W spotkaniu licznie uczestniczyły władze miasta. Gościliśmy Marię Magoń – Burmistrz Miasta Lubaczowa i Władysława Szyka – Sekretarza Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, a także prof. nadzw. dr hab. Wacława Wierzbieńca – Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz przedstawicieli Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. W spotkaniu wzięli także udział państwo Pomorscy – potomkowie Zofii Pomorskiej.

W dyskusji udział wzięła także Judith Elkin, urodzona przed wojną w Przeworsku. Ona z kolei dała świadectwo historii własnej rodziny, która również uratowana została w czasach II wojny światowej przez Polaków.