English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności

Lubaczowska Strefa Niepodległości

Lubaczowska Strefa Niepodległości – to miejsce przygotowane przez pracowników MBP w Lubaczowie, w którym rodzinnie mogliśmy świętować  dzień 11 listopada.

Przygotowując się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości stworzyliśmy miejsce, w którym najmłodsi mogli zgłębiać wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce 99 lat temu. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne Lubaczowska Strefa Niepodległości  ulokowana została w hali MOSiR. To tutaj młodzi ludzie wzięli udział w konkursie plastycznym  „Malujemy Niepodległość”. Z pięknych i kolorowych prac, na lubaczowskim Rynku  została utworzona wystawa przedstawiająca Niepodległość  widzianą oczami dzieci. W strefie na mieszkańców naszego miasta czekały miejsca, pracy twórczej. Można tu był własnoręcznie zrobić kotylion, czy także zaprojektować i namalować niepodległościową koszulę. Inwencja twórcza w tym zakresie była bardzo bogata. Powstały piękne kotyliony i koszulki, które każdy zabrał ze sobą do domu.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych było malowanie twarzy, oczywiście w barwach narodowych. Te piękne malunki powstały dzięki wolontariuszkom z Młodzieżowej Rady Miasta, Wiktorii Reizer, Martynie Kościuk i Kindze Mazurkiewicz. Kto bardzo się zmęczył, mógł przez chwilę zaszyć się z książką w strefie czytania. Dostępne były tu książeczki dla dzieci o tematyce patriotycznej, które bibliotekarze przygotowali z księgozbioru Oddziału dla Dzieci. Rodzice i dziadkowie mogli spróbować swoich sił w szyciu na maszynie. Pod czujnym okiem pań krawcowych mieszkańcy Lubaczowa uszyli nie jedną, jak zakładaliśmy, ale dwie flagi o rozmiarach 1,5m x 4m i 1m x 3m. Flagi te zostały przekazane  Prezesowi Stowarzyszenia Narodowo- Patriotycznego „Rota” do dekoracji sceny podczas Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” realizowanego w dniach 10-12. 11. 2017r. w Lubaczowie. Niewątpliwą atrakcją Lubaczowskiej Strefy Niepodległości były dmuchańce, na których można było poszaleć oraz fotobudka, z której wszyscy chętnie korzystali. Dzięki tej ostatniej inicjatywie powstał piękny album „Mieszkańcy Lubaczowa w obiektywie 11.11.2017”. Na przedstawionych zdjęciach, w biało- czerwonych barwach widnieją sylwetki tych, którzy zajrzeli do Lubaczowskiej Strefy Niepodległości.

Wszystkie te atrakcje były możliwe dzięki realizacji projektu Lubaczów – stacja „Niepodległość” z sercem dofinansowanym ze środków Program Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z MBP w Lubaczowie aktywnie świętowali dzień 11 listopada, a miłe słowa i gesty świadczą o tym, jak ważne jest aby realizować działania skierowane dla całych rodzin. Wolna i niepodległa Polska jest przecież wartością wspólną wszystkich Polaków, a wydarzenia jakie miały miejsce 99 lat temu wyzwalają w nas poczucie dumy narodowej, inspirując jednocześnie do wielu aktywności. Zachęcamy więc do kultywowania historii i tradycji nie tylko w ten jeden dzień, ale przez cały rok, przypominając jednocześnie, że w 2018r. będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wszystkim mieszkańcom Lubaczowa życzymy wielu inspiracji w działaniach, które przyniosą nowe wzory postaw patriotyzmu w życiu codziennym.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności