Aktualności

Lubaczów pożegnał kardynała Mariana Jaworskiego, człowieka wielkiej kultury i pobożności

5 września napłynęła do Lubaczowa smutna informacja o śmierci arcybiskupa seniora archidiecezji lwowskiej kard. Mariana Jaworskiego. Miał 94 lata. Kard. Marian Jaworski był pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego oraz pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Cieszył się ogromnym autorytetem i szacunkiem ze strony św. Jana Pawła II, łączyła ich wielka przyjaźń, przez jakiś czas był jego spowiednikiem, towarzyszył mu w ostatnich chwilach ziemskiego pielgrzymowania. W 1991 r. podejmował w archidiecezji papieża Jana Pawła II podczas jego IV podróży do Polski.

Na kilka dni przed wizytą Ojca św. w Lubaczowie, ówczesny biskup Marian Jaworski wraz z burmistrzem Wiesławem Bekiem uczestniczył w wydarzeniu organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie przy współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie. Prof. Alina Ciemięga wraz z młodzieżą przygotowała sesję popularnonaukową o Janie Pawle II i Jego twórczości literackiej oraz wystawę „Pielgrzym narodów”.

Pan Wiesław Bek wspomina kard. Jaworskiego, jako człowieka pozytywnego, który w każdej sytuacji mawiał, „że trzeba zaufać Opatrzności, trzeba się zawierzyć Bogu, sami i tak nic nie poradzimy, na nic nie mamy wpływu”.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w 2010r. kard. Marian Jaworski jako pierwszy został uhonorowany statuetką „Bogu i Ojczyźnie” za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo – patriotyczną, miłość do narodu polskiego i wartości chrześcijańskich wręczaną podczas Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. ks. kard. Władysława Rubina, organizowanego przez stowarzyszenie ROTA.

Dzisiaj żegnamy człowieka, który po wyjeździe z Lubaczowa, później jeszcze wielokrotnie nawiedzał nasze miasto, zarówno podczas oficjalnych spotkań modlitewnych jak i prywatnie. Żegnamy Honorowego Obywatela Miasta Lubaczowa, „nauczyciela wiary i cierpliwego znoszenia cierpienia”.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *