English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Literacki Nobel 2021

11

W czwartek 7 października ogłoszono laureata Literackiej Nagrody Nobla. Nagrodę otrzymał Abdulrazak Gurnah, powieściopisarz z Tanzanii mieszkający w Wielkiej Brytanii.

Tanzański pisarz otrzymał literackiego Nobla za „bezkompromisowe i współczujące zgłębianie wpływu kolonializmu na los uchodźców, związany z przepaścią pomiędzy kulturami i kontynentami”.

Autor 10 powieści i tomów opowiadań, których głównym tematem jest los uchodźców i emigrantów, jest w Polsce właściwie nieznany.

Abdulrazak Gurnah, urodził się w 1948 roku na Zanzibarze. Do Wielkiej Brytanii przybył jako student w 1968. Musiał wyjechać ze swojego kraju uciekając przed rewolucją, która wymierzona była w Tanzańczyków o arabskich korzeniach. Do dziś uczy literatury postkolonialnej na University of Kent. Tegoroczny noblista nadzorował projekty badawcze dotyczące pisarstwa Rushdiego, ale też Josepha Conrada. Pierwszym językiem noblisty był suahili, ale to angielski stał się jego narzędziem literackim. Lektury jego młodości to m.in. poezja arabska i perska, ale też Koran. Jednak jego pisarstwo ukształtowała literatura anglojęzyczna od Szekspira do V. S. Naipaula.

Gurnah jest pierwszym afrykańskim pisarzem nagrodzonym literackim Noblem od 1986 roku, kiedy nagrodę otrzymał Nigeryjczyk, Wole Soyinka, piątym Afrykańczykiem w historii nagrody i jej pierwszym tanzańskim laureatem.

Ze względu na pandemię laureaci Nobla nie będą mogli spotkać się w grudniu w Sztokholmie. Ceremonia wręczenia nagrody i wykłady noblowskie odbędą się zdalnie.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności