English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Dyskusyjny Klub Książki

Listopadowe spotkanie DKK

Haruki Murakami oraz Javier Cercas to autorzy, których książki omawiałyśmy podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Pierwszy z nich to współczesny, najbardziej znany japoński pisarz, eseista i tłumacz. Od lat typowany do Literackiej Nagrody Nobla. Ma na swoim koncie miliony sprzedanych książek oraz wierne grono czytelników. Mimo swojej sławy i rozgłosu jaki zyskał, niechętnie udziela wywiadów i prawie w ogóle nie dzieli się swoją prywatnością.

Kim więc jest wielki Haruki Murakami?, co sprawiło, że został pisarzem? jak wygląda jego dzień pracy?, jak spędza czas wolny? bez czego nie wyobraża sobie życia?, oraz co myśli o Literackiej Nagrodzie Nobla?.

Na te i wiele innych pytań odpowiada w książce „Zawód: powieściopisarz”. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy są zafascynowani twórczością, talentem oraz życiem pisarza.

Drugi z pisarzy, których książkę omawiałyśmy pochodzi z Hiszpanii. Sławę przyniosła mu opublikowana w 2001 roku powieść „Żołnierze spod Salaminy”. My zmierzyłyśmy się z książką „Oszust”, przedstawiającą postać Enrico Marco Batlle, który przez wiele lat podawał się za ofiarę dyktatury Franco i więźnia obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Wygłosił setki wykładów, udzielił dziesiątków wywiadów, otrzymał ważne odznaczenia. Po zdemaskowaniu, Marco został uznany za wielkiego oszusta i właściwie wyklęty. Książka jest próbą dojścia do prawdy i wyjawienia wszystkich fałszerstw. Nie jest to łatwa lektura, stawia czytelnikowi wiele pytań, przede wszystkim o zrozumienie głównego bohatera oraz natury ludzkiej, która lubi się oszukiwać. Skłania również do przemyśleń nad mechanizmami rządzącymi społeczeństwem.

Moderator: Katarzyna Żukowicz