Wypożyczalnia dla Dorosłych

Księgozbiór prof. Adama Żuchowskiego w zbiorach naszej Biblioteki

Zbiory naszej Biblioteki zostały wzbogacone o 47 pozycji autorstwa Adama Żuchowskiego. Kolekcja, na którą składają się m.in. tomiki poezji, opowiadań, ballad i limeryków, został przekazany w formie daru MBP w Lubaczowie przez dra Jerzego Tabaczka – przyjaciela autora.

Adam Żuchowski pochodzi ze znanej i szanowanej rodziny Zuchowskich z Narola, od lat związanej z tą miejscowością. Ojciec Antoni Żuchowski, lekarz Kasy Chorych osiedlił się w 1932 roku we Frysztaku k. Jasła. Dom rodzinny we Frysztaku, spłoną w czasie działań wojennych w sierpniu 1944 roku, a rodzina przeniosła się do Narola, a stamtąd w 1945 roku do Lubaczowa. W mieście dr Antoni Żuchowski przez pół roku pełnił funkcję dyrektora szpitala, a jedenastoletni wówczas syn Adam poznawał kolegów. W gronie rówieśników znalazł się m.in. dr Jerzy Tabaczek.

W Lubaczowie autor nawiązuje przyjaźnie, a czas spędzony w tym miasteczku na zawsze pozostanie w jego pamięci.

Adam Żuchowski urodził się 10 sierpnia 1934 roku we Frysztaku. Po ukończeniu liceum studiował na Politechnice Wrocławskiej, na Wydziale Elektrycznym. Okresowi swoich studiów poświęcił książę Wrocławskie dni, miesiące i lata (2010). Ze szkolnictwem wyższym związany jest od 1955 roku. Od października 2016 r. emerytowany profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W swojej długiej karierze naukowej wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Wybitny uczony, specjalista automatyki i metrologii, którego działalność naukowa doprowadziła do istotnego rozwoju tych dyscyplin. Dziekan Wydziału Elektrycznego w latach 1974-1977 Politechniki Szczecińskiej. W dniu 29.09.2014 roku Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie nadał mu tytuł honoris causa tej uczelni. W swojej długiej karierze naukowej wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Jest uhonorowany m.in.: Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Gryfa Pomorskiego, Medalami za Zasługi dla Politechniki Szczecińskiej i Politechniki Wrocławskiej.

Adam Żuchowski jest autorem wielu tomików wierszy i opowiadań, szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje mała ojczyzna-ziemia podkarpacka. Mocno związany jest ze swoim miejscem urodzenia Frysztakiem, któremu poświęcił tomiki wierszy. Rzadko się zdarza, by wykształcenie techniczne szło w parze z zacięciem humanistycznym, jak u autora. U Adama Żuchowskiego towarzyszy temu także wrażliwość i umiejętność zapisywania wierszem własnych przemyśleń oraz pamięć wydarzeń sięgających niekiedy lat najdawniejszych. W publikowanych utworach, poematach czy opowiadaniach ujawnia się niezwykła zdolność podania treści pełnych poetyckiego liryzmu, podkreślenie urody ziemi oraz miłości do przyrody. Najnowszy tomik wierszy Z Wisłoka wyłowione ukazał się 2020 roku.

Prywatnie autor jest miłośnikiem górskiej turystyki, speleologii, także wędkarstwa, w młodości był zapalonym grotołazem. Z polskimi górami- Tatrami, Beskidami, Bieszczadami- związany jest od wielu lat, nazywany „Obywatelem Doliny Chochołowskiej”. Obecnie mieszka w Szczecinie.

Serdecznie ZAPRASZAMY do obejrzenia materiału, w którym dr Jerzy Tabaczek przybliżył postać oraz twórczość Adama Żuchowskiego.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *