English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Oddział dla Dzieci

Komunikacja alternatywna w Oddziale dla Dzieci

W dniu wczorajszym w Oddziale dla Dzieci miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacjno-Wychowawczego z Oleszyc, którzy uczniom klasy III c Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie opowiadali o tym, czym jest komunikacja alternatywna.

Przybyłe panie, Marta Perzyńska i Justyna Furgała wraz ze swoimi wychowankami Patrycją i Krzysiem zaprezentowały metody mające na celu umożliwienie porozumiewania się osobom, które nie posiadają umiejętności mówienia. Zamiast wypowiadanych słów i zdań osoby mogą używać znaków graficznych {piktogramów}, znaków manualnych { gestów systemu Makaton } lub znaków przestrzenno-dotykowych. Trzecioklasiści nie tylko obejrzeli film pt. „Nie mówię, ale lubię rozmawiać”, ale też uczyli się od swoich kolegów z Oleszyc pokazywać gesty: proszę, dziękuję, mama, tata, siostra, brat, babcia, szkoła , dom, itd. Poznały też technologię wspomagającą Go Talk-Idź i Mów, polegającą na tym, że naciska się znak, który wypowiada odpowiednie słowo. Dzieci chcąc ze sobą porozmawiać, naciskają komunikatory. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wtorkowych zajęć, zarówno wychowankowie OREW-u jak i trzecioklasiści z SP nr 2 malowali ilustracje do bajki „Zmęczony żółw”, która będzie wykorzystana w terapii z małymi dziećmi.

    Spotkanie w Oddziale dla Dzieci zostało zorganizowane ze względu na to, że październik jest Międzynarodowym miesiącem alternatywnych i wspomagających metod komunikacji AAC. Takie spotkania mają uwrażliwiać naszych najmłodszych czytelników na potrzeby ich rówieśników, którzy pomimo tego, że nie mówią, tak jak ich zdrowi koledzy uczą się, chodzą do szkoły, bawią się i mają przyjaciół. I chociaż jest im trudniej, jest w nich wiele radości i pozytywnej energii, które udzielały się podczas wczorajszego spotkania w naszej bibliotece.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.