Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

“Katyń… ocalić od zapomnienia” – sesja popularnonaukowa

fot. MBP Lubaczów

Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie ok. 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, których – po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. – wzięto do niewoli lub aresztowano. Wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS), zgładzono około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej. Ofiarami byli przede wszystkim znaczący obywatele państwa polskiego: oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych grobach – co najmniej w pięciu miejscach na terenie Związku Sowieckiego.

W dnu 12 września lubaczowianie wspólnie z władzami oraz przedstawicielami rodzin katyńskich oddali hołd 10 bohaterom mordu katyńskiego pochodzącym z Lubaczowa. Odsłonięcie Pomnika oraz posadzenie Dębów Pamięci będzie przypominało o zbrodni oraz utrwali w pamięci mieszkańców Lubaczowa bohaterów, pochodzących lub związanych z naszym miastem, którzy zginęli zamordowani strzałem w tył głowy.

W uroczystości uczczenia Pamięci Ofiar Mordu Katyńskiego włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, która w tym dniu w godzinach popołudniowych, zorganizowała sesję popularno- naukową „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Wykłady kolejno poprowadzili:

• Pan Jan Annusewicz- pracownik Archiwum Akt Nowych w Warszawie (Anglicy wobec mordu katyńskiego),
  • Pan pułkownik Jan Bańbor (Kłamstwa katyńskie),
  • Pan Hubert Kuberski- Doktorant Instytutu Historii PAN (Powojenne losy świadków ludobójstwa katyńskiego),
  • Pan dr Zygmunt Kubrak (Lubaczowska lista katyńska).

Na zakończenie uczestnicy sesji obejrzeli poruszający, trwający ponad 8 min. film o zbrodni katyńskiej.

Więcej na temat uroczystości w Lubaczowie na www.lubaczow.pl