English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Oddział dla Dzieci

Już po feriach

Przygodami Fenka i Maksa na śniegu rozpoczęliśmy tegoroczne ferie w Oddziale dla Dzieci.

pazyl 10

Fenek i Maks – bohaterowie książeczki „Zabawy na śniegu”, osobiście pofatygowali się do nas, by prowadzić zajęcia dla najmłodszych czytelników. Dzieci nie tylko dowiedziały się jak powstaje śnieg?, gdzie „rodzą się płatki śniegu?, czy płatki śniegu muszą przypominać gwiazdki?, ale też wspaniale bawiły się z Fenkiem i Maksem w zimowe zabawy. Były to między innymi: zabawy ruchowe „Płatki śniegu” i „Burza śnieżna” oraz gra matematyczna z kulkami śniegu.

„ Gdy przez jezdnię przejść się chce,
Najpierw w lewo patrzy się.
Później w prawo zwraca wzrok,
Ale zanim zrobisz krok,
W lewo popatrz jeszcze raz,
Teraz już na przejście czas!”

– słowami takiej rymowanki Fenek i Maks rozpoczęli kolejny dzień ferii. Zasady ruchu drogowego, bo o nich oczywiście mowa stały się kanwą zajęć realizowanych w tym dniu. Oprócz poznawania przepisów, którymi powinni kierować się użytkownicy dróg, nasi bajkowi goście zaproponowali dzieciom najbardziej ulubioną przez nich formę zajęć. Były to naturalnie zabawy, które utrwaliły poznane wcześniej informacje, ale przede wszystkim sprawiły uśmiech i radość.

W tym dniu odbyły się również warsztaty zajęciowe polegające na odgadywaniu przysłów przez chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie. Powiedzenia, sprytnie ukryte w wierszach, były sporym wyzwaniem dla uczniów, a ci, którzy wykazali się najlepszą ich znajomością i uzyskali największą liczbę punktów, zostali nagrodzeni.

Drugi tydzień ferii spędziliśmy w krainie baśni i legend.

Zaprezentowana przez pracowników biblioteki legenda o Lubaczowie w pięknej, baśniowej scenerii była świetną okazją do poznania historii naszego miasta. Tak jak powiedział książę Igor do swej żony- Luba, czów…- tak Luba czuwała nad bezpieczeństwem zamku i rozkwitem miasta, które do dużego znaczenia wkrótce doszło, przyjmując nazwę Lubaczów. Dzieci dowiedziały się, że mieszkańcy podzamcza kiedyś trudnili się bartnictwem, smolarstwem i kołodziejstwem oraz co robią teraz mieszkańcy Lubaczowa, których jest już ponad dwanaście tysięcy.

Uczestnicy zajęć poznali mapę topograficzną miasta, główne ulice i ośrodki użyteczności publicznej m. in. szkoły, muzeum, dworzec, ratusz, bibliotekę. Samodzielnie je rysowali i przyklejali do mapy. Sprawiło to, że wspólnie wykonana mapa stała się kolorowa, piękna i świadczy o znakomitości naszego miasta.

Magiczną podróżą do zapomnianego świata bieszczadzkich osadników zakończyliśmy tegoroczne ferie w Oddziale dla Dzieci. Mowa oczywiście o „Łemkowskiej baśni”, która pokazała dzieciom życie, tradycje i obyczaje słowiańskiego ludu opierając się na bieszczadzkich baśniach i legendach. Piękne ludowe stroje i malownicza scenografia bieszczadzkiej wsi wzbudzały zachwyt dzieciaków. Wplecione w przedstawienie elementy ludowej pieśni, przybliżyły dzieciom jeszcze bardziej klimat tamtych czasów oraz naszych słowiańskich korzeni:

„Kto choć raz w swoim życiu wejdzie na połoniny, ten zaginie w bezkresie, a odnajdzie się inny. Śpiewa cała ma dusza i znów w góry mnie woła: głos wiecznego wędrowca – bieszczadzkiego anioła…”

Wszystkim bardzo podobała się bajka o Ewie, która miała niedobre serce, nikogo nie szanowała, nie chciało się jej pracować, a jej jedyne marzenia to beztroskie życie, ładne stroje i taniec. Jak można się domyśleć czekał ją zły koniec – została żoną diabła, zamieniając się na ostatek w kamień.

Bajka przekazała nam ponadczasowe treści, a mianowicie, że w życiu najważniejsza jest dobroć, uczynność, miłość i pracowitość – to właśnie takie cechy powinny kierować nami w codziennym życiu.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.