English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK

IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w MBP Lubaczów

Tydzień Bibliotek w MBP Lubaczów / MBP Lubaczów

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęły się od uroczystego otwarcia dwóch wystaw. Jedną z nich była ekspozycja starodruków pochodzących ze zbiorów Muzeum Kresów, a drugą wystawa lubaczowskich pocztówek z przełomu XIX i XX w. Uroczystość zainaugurował występ wokalny w wykonaniu czterech laureatek regionalnych konkursów piosenki przygotowanych przez Pana Andrzeja Kindrata z Miejskiego Domu Kultury. Po części artystycznej głos zabrał Pan Jerzy Tabaczek, który zaprezentował najcenniejsze, bo najstarsze pocztówki ze swej kolekcji, a następnie Pan Janusz Mazur wygłosił prelekcję na temat „księga w liturgii trzech kultur”.

W drugim dniu „Tygodnia Bibliotek” wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, które do występu przygotowała Pani Aleksandra Bek.
Inspiracją do przedstawianego widowiska „… z bibliotek omamień sennych fragmenty bez sensu” Fluxus dziecięcy była książka Moersa Waltera pt. „Miasto Śniących Książek”.
Fluxus dziecięcy to ciekawa forma przedstawienia, w której brali udział także goście siedzący na sali. Razem z dziećmi wędrowali po fantastycznej krainie książek ciekawych, niebezpiecznych, groźnych. Na koniec spotkania pełni wrażeń widzowie dali upust twórczości, która znalazła wyraz w liberaturze.

W czwartek, 10 maja, w Czytelni dla Dorosłych mieliśmy zaszczyt gościć uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej w Lubaczowie. Była to godzina wspaniałej, zaczarowanej muzyki, która nieraz wywoływała na naszych twarzach zarówno uśmiech, jak i wzruszenie i łzy. Uczniowie pod kierownictwem Pani Małgorzaty Fiszer-Szczepańskiej, Katarzyny Sobas-Klocek, Katarzyny Kopacz oraz Pana Marka Majcher wykonali utwory bardziej lub mniej znane, jednak każdy z nich brzmiał profesjonalnie.

11 maja, w Noc Bibliotek, przygotowaliśmy dla Czytelników wieczór pełen wrażeń. Pierwsza godzina minęła w bardzo radosnej atmosferze, a to wszystko dzięki młodzieży z Teatru Małych Form z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie. Mieliśmy okazję uśmiać się do łez z zaprezentowanych skeczy, w których codzienne, nawet poważne, problemy ukazane zostały w sposób groteskowy i ironiczny. Jest to zasługa Pani Grażyny Bielec i jej zaangażowania w pracę z młodzieżą.
Kolejne wydarzenie to spektakl, w którym udział wzięli Państwo Wiesław i Aleksandra Bekowie, Państwo Alicja i Wojciech Świeradowie oraz Państwo Maria i Mariusz Łescy. Uroczystość była wspaniała, ponieważ głośnemu czytaniu książki E.E. Schmitt’a pt. „Małe zbrodnie małżeńskie” towarzyszył pokaz tańca towarzyskiego (walc wiedeński, tango, foxtrot) oraz akompaniament skrzypiec.

„Noc Bibliotek” zakończył mini recital skrzypcowy w wykonaniu Małgorzaty Czury, Karoliny Serkis i Sylwii Klatka. Koncert odbył się w Wypożyczalni dla Dorosłych. Tutaj po wrażeniach z poprzednich występów, które miały miejsce w Czytelni goście mogli w nastrojowej scenerii wysłuchać pięknych melodii w wykonaniu skrzypaczek.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek, w dniu 12 maja na Orliku Szkoły Podstawowej Nr 2, odbył się Turniej piłki nożnej pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze”o Puchar Dyrektora Biblioteki. Do udziału w rozgrywkach sportowych zgłosiło się 80 czytelników Oddziału dla Dzieci w wieku do lat 13. Impreza trwała kilka godzin, wyłoniono dwie drużyny zwycięskie: w grupie chłopców I miejsce zajęli – „FC GUZIOLE”, a w grupie dziewczynek I miejsce – „FC PARAPETY”. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy a zwycięzcy dodatkowo kubeczki z logo biblioteki. Całej tej sportowej imprezie towarzyszyła piękna pogoda i dobre humory uczestników.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.