English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Oddział dla Dzieci

Hece w naszej bibliotece

Dzisiaj w naszej bibliotece były Wielkie hece. A to za sprawą teatru Moralitet z Krakowa, który przybył do nas z takim właśnie przedstawieniem. Spora widownia, którą utworzyły dzieci z Przedszkola Nr 3, czwartoklasiści z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz uczniowie z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, była zachwycona bajką skrywającą tak mądre życiowe przesłania i przestrogi.

Akcja bajki dzieje się w bibliotece, w której nagle zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Bohaterowie książek powpadali w tarapaty. Wszyscy powychodzili ze swych książeczek i zaczęli rozłazić się po bibliotece. Pani Bibliotekarka jest zdenerwowana panującym bałaganem. Okazuje się, że Kot–Dziwak, który ma futerko w biało – czerwone pasy świętuje dziś urodziny. Nie może jednak ich świętować, bo zapomniał z jakiej bajki pochodzi i nie może do niej trafić. Pamięta tylko, że opuścił suto zastawiony stół i przyjaciół. W dodatku jest mu bardzo smutno i jest płaczliwy, gdyż dokuczliwy Krasnal ciągle się z niego wyśmiewa, że ma dziwne futerko. Tygryskowi też nie podoba się dziwny Kot i postanawia się z nim nie bawić. Zarówno Krasnal, jak i Tygrysek są bardzo nieszczęśliwi, że w ich książeczkach zrobił się taki chaos. Nie wiedzą jaka jest tego przyczyna. Pani Bibliotekarka chce zaprowadzić dawny porządek w książkach, w których już nic nie dzieje się tak jak powinno. Na pomoc przychodzi Kot–Dziwak. Wspólnie odkrywają, że przyczyną takiego stanu rzeczy są czytelnicy wypożyczający książki. To oni nie dbają o nie, zaginają rogi w książkach zamiast stosować zakładki, plamią jedzeniem, wyrywają kartki, gniotą, rozrywają. Takie traktowanie książeczek powoduje dużą dezorganizację wśród jej bohaterów. Bibliotekarka wraz z Kotem–Dziwakiem postanawiają zrobić porządek, by bohaterowie książeczek odzyskali spokój. Trzeba książki ponaprawiać i pokleić. Krasnal i Tygrysek są uszczęśliwieni, że będą mogli wrócić do swych bajeczek i wszystko będzie po staremu. Są wdzięczni Kotu–Dziwakowi i już nie wyśmiewają się z niego. Przecież to nieważne, jaki się ma kolor futerka, z pasiastym Kotem też można świetnie spędzić czas. Bo przecież nie wszyscy muszą być jednakowi, ale wszyscy powinni dbać o książki, które potrzebne są każdemu, a najbardziej dzieciom, które przecież je uwielbiają.

Na zakończenie tego spotkania odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie – Najlepszy Czytelnik 2017 Roku w Oddziale dla Dzieci. Książkami o tematyce patriotycznej, kubeczkami i innymi upominkami nagrodzono dziewięć osób w trzech kategoriach wiekowych. Wszystkim, nie tylko nagrodzonym, życzymy życiowej mądrości i siły pochodzącej z czytania książek.