English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Czytelnia dla Dorosłych

Grzegorz Łubczyk o udziale Węgrów w odzyskanie przez Polskę niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 w ramach obchodów 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI odbyło się kolejne spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem, byłym ambasadorem RP na Węgrzech, który podczas prelekcji “Węgrzy byli z nami przy powrocie na mapę Europy” mówiąc o przyjaźni polsko-węgierskiej przybliżył młodzieży z lubaczowskich szkół podstawowych i średnich rolę i pomoc Węgrów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Podczas swego wystąpienia Pan Ambasador opowiadał o  udziale ponad 500 Węgrów w szeregach Legionów Polskich i ich walce ramię w ramię z naszymi żołnierzami o to by znów Polska była Polską.   Młodzi lubaczowianie dowiedzieli się także o ich pomocy w 1920 r., polegającej na zorganizowaniu do naszego kraju transportu amunicji (80 wagonów zawierających 22 miliony sztuk naboi karabinowych i pocisków artyleryjskich), która dotarła do polskich oddziałów – na pierwszą linię frontu i w dużej mierze przyczyniła się do zwycięstwa Polaków w bitwie o Warszawę. Polacy zrewanżowali się za tę pomoc w okresie komunizmu, w 1956 r. kiedy masowo oddawali krew dla ofiar powstania węgierskiego.

Młodzież w skupieniu wysłuchała prelekcji Grzegorza Łubczyka i z zainteresowaniem obejrzała film dokumentalny o przyjaźni polsko-węgierskiej.

Spotkanie zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.