English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Dzień Solidarności z Uchodźcami

43

15 października 2016 obchodzić będziemy Dzień Solidarności z Uchodźcami. Pod hasłem sprzeciwu wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią, w imię międzynarodowej współpracy i ludzkiej solidarności w całej Polsce organizowane będą spotkania, akcje społeczne, działania artystyczne, warsztaty, dyskusje, wykłady, wystawy, happeningi, pokazy filmów i koncerty. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie włączyła się do tej akcji organizując spotkanie filmowe, w którym udział wzięli uczniowie z trzecich klas Gimnazjum Nr 1. Młodzież obejrzała dwa filmy tj. „Jestem kobietą, mieszkam w Polsce” oraz „Sieć tolerancji – Islam”.

Pierwszy film, zrealizowany został przez TVP Lublin, w ramach projektu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, pod tytułem „Głosem kobiet”. W filmie tym nie było ani jednego bohatera męskiego. Wszystkie bohaterki opowiadały o swoich codziennych problemach, pokazana została także ich działalność integracyjno-edukacyjna w Polsce. Dużą część filmu zajęły opowiadania o bohaterkach osób, które z nimi pracują. Same bohaterki nie znały dobrze języka polskiego i ich wypowiedzi były tłumaczone.

Drugi film przygotowany został w ramach projektu „Sieć tolerancji” koordynowanego przez Fundację „Wiedza Lokalna” oraz Collegium Civitas. Jego bohaterem jest pochodzący z Czeczeni osiemnastoletni chłopiec, Islam Mayrasultanov, który jako ośmiolatek przybył do Polski. Obecnie chodzi on do gimnazjum, jego pasją są sztuki walki, jest zawodnikiem MMA, reprezentuje Łomżę. W filmie opowiada o swoim kontakcie z rówieśnikami, swej pasji i życiu w naszym kraju.

Na podstawie tych kilku historii konkretnych osób uczestnicząca w spotkaniu młodzież mogła tworzyć lub weryfikować swoje wyobrażenia na temat uchodźców w Polsce.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.