Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

DZIEŃ FRANCUSKI W MBP W LUBACZOWIE

DSC_0158 mW dniu 6 listopada w MBP w Lubaczowie odbył się, w ramach organizowanego „Tygodnia Francuskiego”, „Dzień Francuski”, podczas którego w bibliotece przeprowadzono lekcje języka francuskiego oraz wieczór poezji francuskiej. Idea zorganizowania spotkań z literaturą i kulturą francuską zrodziła się podczas spotkania z Panem Teofilem Mazurkiewiczem, wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Francuskiej w Rzeszowie.

Lekcje języka francuskiego dla uczniów z lubaczowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych poprowadzili nauczyciele tego języka z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, Pani Anna Mamczura i Pan Paweł Wild. Podczas zajęć młodzież poznała podstawowe słówka francuskie, najważniejsze zabytki Francji, miała także możliwość spróbowania przysmaków charakterystycznych dla kuchni francuskiej. Przeprowadzone były konkursy na temat podstawowej wiedzy o Francji, a nagrodami były przewodniki po tym kraju.

W drugiej części dnia w Czytelni dla Dorosłych zorganizowany został wieczór poezji francuskiej, podczas którego młodzież z lubaczowskich szkół: Publicznego Gimnazjum nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcącego prezentowała poezję francuską przełożoną na język polski oraz w języku francuskim. Urozmaiceniem całości był występ młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej, która przygrywała piosenki francuskie.

Przez cały „Tydzień Francuski” w MBP w Lubaczowie można było także obejrzeć wystawę pocztówek francuskich oraz książek z tekstami francuskich pisarzy przełożonych przez Tadeusza Boya- Żeleńskiego, który był wybitnym tłumaczem literatury francuskiej i który tłumaczył m.in. utwory Moliera, Prousta, Flauberta, Stendhala, Rousseau.

Tydzień francuski w MBP w Lubaczowie zorganizowany był wspólnie z lubaczowskimi szkołami w ramach realizowanego Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” Priorytet 2- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych, którego celem jest promocja rozwoju czytelnictwa.

Lekcja języka francuskiego – Szkoła Podstawowa

Lekcja języka francuskiego – Gimnazjum