English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Oddział dla Dzieci

Dzień Białej Laski

27
fot. MBP Lubaczów

fot. MBP Lubaczów

W dniu dzisiejszym MBP w Lubaczowie przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, organizując w Oddziale dla Dzieci spotkanie szóstoklasistów z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych Koło Lubaczów- prezesem Panem Zygmuntem Florczakiem i jego zastępcą Panią Bożeną Stępień.

Pan Zygmunt i Pani Bożena w przystępny sposób tłumaczyli dzieciom, jak trudno żyć osobom z dysfunkcją wzroku w świecie zdrowych ludzi. Prezentowali urządzenia, które pomagają osobom niewidomym i słabowidzącym radzić sobie w życiu codziennym: biała laska, podświetlana lupa, folia powiększająca, przyrządy dźwiękowe: zegarek, telefon, waga, aparat do mierzenia ciśnienia krwi.

Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, spróbować czytać pismo Braille’a, wcielić się w rolę niewidomego poruszając się z zawiązanymi oczami z laską lub przewodnikiem, także po schodach. Wywołało to nie tylko wiele emocji wśród dzieci, ale też uwrażliwiło ich na potrzeby niewidomych.

Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli animowany film o radzeniu sobie chorych osób w codziennym życiu pt. „N jak niewidomy” zrealizowany przez Polski Związek Niewidomych. Ponadto młodzi ludzie obejrzeli amatorski film zrealizowany przez PZN Koło Lubaczów w ramach dofinansowania ze Starostwa Powiatowego zatytułowany „Jak skutecznie spełnić się w roli przewodnika osoby z dysfunkcją wzroku w przestrzeni publicznej”, którego bohaterem jest chłopak z Lubaczowa.

Wyrażamy nadzieję, że to spotkanie chociaż w niewielkim stopniu przybliżyło problemy osób z dysfunkcją wzroku oraz zbudowało postawę zrozumienia i otwartości wobec potrzeb innych ludzi.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.