English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Dyskusyjny Klub Książki, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki – śladami Marii Jaremy w Lubaczowie

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Lubaczowie poświęcone było książce Agnieszki Daukszy – „Jaremianka. Gdzie jest Maria?.”

Maria Jarema to jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor. Autorka kostiumów i scenografii. Rzeźbiarka, malarka, graficzka. Żona Kornela Filipowicza. Ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. Niezwykle zdolna, bezkompromisowa, energiczna. Kobieta awangarda, której prace nadal prowokują i zdumiewają nowatorstwem pomysłów.

Zainspirowane postacią artystki, szukałyśmy śladów jej twórczości w Lubaczowie. Poszukiwania doprowadziły nas do Muzeum Kresów w Lubaczowie. Tutaj czekało na nas kilka niespodzianek. Barbara Kubrak – starszy kustosz w Muzeum Kresów, opowiedziała nam o artystycznej drodze Marii Jaremy oraz przedstawiła znajdujące się w zbiorach Muzeum dwa rysunki Jaremianki, projekty kostiumów dla Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Dowiedziałyśmy się również, że artystka spokrewniona była z cenionym lubaczowskim malarzem Marianem Kopfem, którego wystawę akwareli mogłyśmy obejrzeć.

Biografia Marii Jaremy to opowieść o wspaniałej artystce i jej świecie. Dzięki książce Agnieszki Daukszy przedwcześnie zmarła krakowska malarka odzyskuje należne jej miejsce w historii sztuki polskiej.

Zachęcamy do przeczytania książki, która dostępna jest w zbiorach naszej Biblioteki.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.