English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Dyskusyjny Klub Książki, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki “Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa.

Barnevernet- instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim. Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe?

Maciej Czarnecki w książce „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” podjął się trudnego zadania, sprawdzenia jak naprawdę działa Barnevernet- instytucja zajmująca się ochroną dzieci. Na reportaż składają się historie rodziców, którzy w wyniku jej działań utracili prawa rodzicielskie. Autor przedstawia również Barnevernet z perspektywy ekspertów, prawników, psychologów oraz pracowników instytucji. Otrzymujemy mnóstwo materiału do refleksji o arogancji władzy, różnicach kulturowych, nieidealnych rodzinach, losie imigranta. Jest to wyważony reportaż, pokazujący błędy popełniane zarówno przez instytucje państwowe, jak i samych rodziców czy opiekunów.