English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Akcja „Żonkile”

W dniu 19 kwietnia 2019 r. obchodziliśmy 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny zaprosiło MBP w Lubaczowie do udziału w społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile”. Biblioteka włączyła się w ten projekt zapraszając młodzież z Liceum Ogólnokształcącego do wspólnego obejrzenia filmu poświęconego powstaniu. W drugiej części spotkania Ewelina Szumilak z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu poprowadziła warsztaty na temat sytuacji Żydów ukrywających się na terenie getta.

Tytułem filmu są słowa Marka Edelmana, który w czasie spotkania z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse tego powstania, odpowiedział: „..nie było żadnej nadziei na to, że się zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”.

Film przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię powstania getta warszawskiego, a następnie życie w nim do momentu wybuchu powstania oraz jego przebieg. Film powstał przy użyciu archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kama Veymont, animację tworzy Łukasz Rusinek. Istotą filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów i ukazania powstania z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej Warszawy. Flm zawiera również wspomnienia osób, które powstanie przeżyły.

Druga część spotkania poświęcona była sytuacji Żydów, którzy ukrywali się na terenie getta. Poznaliśmy historię rodziny Krystyny Budnickiej. Dziewczynka w chwili wybuchu II wojny światowej miała 7 lat. Przez całą okupację aż do chwili ewakuacji tj. 6 września 1944 r. przebywała w Warszawie. Większość tego czasu spędziła w schronie na terenie getta. Bunkier został wykryty przez Niemców we wrześniu 1943, wtedy kanałami ewakuowała się na stronę aryjską, gdzie ukrywała się korzystając z pomocy Rady Pomocy Żydom „Żegota. Dzięki temu przeżyła. Niestety nie udało się to ani jej rodzicom, ani rodzeństwu.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.